| hachi09 a întrebat:

Buna dimineata! Am 18 ani, sex feminin si o mare problema. De aproximativ 5 zile mi-a aparut o umflatura pe labia mare, dreapta. Am crezut ca este hernie pentru ca m-am operat acum 10 ani de hernie inghinala si stiu ca recidiveaza de obicei. Insa pe aceasta umflatura mi-a aparut o iritatie foarte mare, un furunc mai bine spus care am observat ca se mareste pe zi ce trece. Tin sa mentionez ca am candidoza pe care am tratat-o mereu cu o igiena impecabila, insa simptomenele nu au intarziat sa reapara! Am mentionat despre candidoza pentru ca din tot ceea ce am citit, am ajuns la nesigura concluzie ca din cauza lipsei tratamentului medicamentos al candidozei am dat in septicemie, avand in vedere furuncul din zona inghinala (cu tot cu umflatura) + toate simptomele legate de septicemie. Ce parere aveti? Unde pot avea dreptate si unde ma pot insela? Cat despre vizita la doctor, azi dimineata eram hotarata sa merg, insa nu am dormit toata noaptea din cauza durerii si nici macar nu pot sa ma ridic din pat. Este o durere groaznica si niste arsuri si usturimi foarte dure. Astept raspuns. Multumesc foarte mult pentru timpul acordat de a-mi citi lunga problema!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Ai facut un abces bartholinian sau un abces labial. Se impune consult ginecologic, iti va inciza abcesul si vei primi tratament antibiotic.Multa sanatate!

| Floris83 a răspuns:

Cheamă medicul de familie, sau alt medic, ori salvare, nu poți singură să ieși din impas, și orice ar spune oricine afară dacă nu e și preot, nu te poate ajuta decît un medic acolo la fața locului, sau mai sigur în spital!