| cristialex34 a întrebat:

Buna dimineata.Am o problema.De 3 zile am dormit foarte putin din cauza durerii de masea si ureche.Azi-noapte matusa mea mi-a bagat un catel de usturoi in ureche dupa ce l-a fiert si cand a incercat sa il scoata a intrat putin in ureche.Mi-a mai pus apa ca sa incerce sa il scoata. Dupa ce a observat ca nu imi trece mi-a pus ulei de masline.Chiar nu stiu ce a fost in capul meu de am lasat-o sa faca asa ceva.Sunt ditamai omul...dar n-am mai rezistat durerii, asa ca m-am lasat pe mana ei.Am ambele urechi infundate cu lichide. Sper sa nu fi ramas usturoi.Aud,dar nu la fel de bine ca inainte.Ce ma sfatuiti sa fac? In perioada asta,cand este pandemie, ma primeste cineva la urgente la ORL? Ce ma sfatuiti sa fac? Chiar nu stiu, ma imbolnavesc mai rau de la stresul asta.Va spun sincer ca mi-ar fi foarte rusine sa merg la ORL.Foarte,foarte rusine.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Zorn a răspuns:

Ce spui tu acum cam pare o urgenta si cu siguranta ca, daca suni pentru o programare de urgenta, o sa fii primit. Te rog, nu te mai lua dupa leacurile babesti si nu o mai lasa sa iti bage catei de usturoi in ureche. O cunostinta a povestit ca o femeie venise la urgenta pentru ca avea dureri mari de urechi si, cand colo, era vorba de un catel de usturoi pe care si-l bagase mai demult in ureche ca sa calmeze o durere si acum... incoltise...
Cel mai probabil, dupa treaba asta cu usturoiul vei avea nevoie si de o spalatura pentru a curata urechea. Lasa rusinea deoparte cand e vorba de sanatatea ta si du-te la urgente, ca sa iti tratezi problema mai usor, decat sa astepti sa faci te miri ce infectii.

| cristialex34 explică (pentru Zorn):

Multumesc pentru raspuns.Mi-am luat niste picaturi. Daca pana maine nu se amelioreaza am sa merg la urgente.Ma gandesc ca in perioada asta de pandemie spitalele sunt ocupate, si medicii n-au timp de mine.Pot lasa rusinea deoparte, si sa merg, deoarece imi poate afecta auzul. Daca m-ar primi nici nu stiu ce sa-i spun medicului, cred ca as ramane fara cuvinte.Mai astept raspunsuri, urmand ca maine sa iau o decizie.O seara frumoasa.

| anotherwoman a răspuns:

Nu trebuie sa iti fie rusine cu asa ceva niciodata, e sanatatea ta in joc.
Era si o gluma pe net, "Singura data cand nu trebuie sa minti este cand paramedicii te intreaba ce ai luat"
Pe noi oamenii de rand ne depaseste cu mult subiectul acesta, al substantelor si reactiilor alergice, de aceea medicii fac scoala atatia ani, ca nu te joci cu sanatatea.
Nu stiu care-i protocolul de urgenta daca mergi acum la spital, cauta pe internet si citeste toate ordonantele date, vorbeste cu oameni care se pricep si mergi la spital, nu mai sta asa si in niciun caz sa nu minti daca ajungi la spital. Si ce daca rad de tine cei de acolo, macar dupa ce rad stii ca ai rezolvat o chestie legata de sanatatea ta, nu e ca si cum mananci zilnic la masa cu ei si te vor lua la misto zilnic.

| cristialex34 explică (pentru anotherwoman):

Incep prin ati multumi pentru raspuns.Imi este rusine deoarece sunt om in toata firea, si imi este teama sa apar in fata medicilor.M-am lasat pe mana matusei, deoarece nu mai puteam suporta durerile, eram foarte extenuat din cauza noptilor nedormite.Sunt de parere ca medicii au alte treburi de rezolvat, in perioada asta de pandemie si n-au timp de mine, cel putin asa cred.M-am consultat cu membrii familiei, iar raspunsul nu este tocmai cel pe care il asteptam.Se tem sa nu ma tina in carantina, daca merg la urgente.Chiar nu stiu ce sa fac.