| anonim_4396 a întrebat:

Buna Dimineata.Am o problema legata de sanatate..Am intretinut o relatie sexuala cu o fata.Problema este ca eram ras de vreo 10 ore in zona pubiana si aveam gen niste mici taituri care erau decat rosii si ustura cand pun mana.Se poate sa iau vreo boala venerica? Mentionez ca acele afte daca le numesc asa erau la inceputul penisului si pe testicul.Se poate sa iau o boala cu transmitere venerica Hiv-sifilis etc? Se poate sa fii atins cu acea rana de pe testicul buzele intime si sa ma investat cu ceva? Prezervativ am folosit! Insa aveam o rana in goura. In caz ca prezervativul s-a crapat, Nu s-a spart se poate sa ma fii infectat?

Peste 1 saptamana se implinesc 3 luni si ma voi duce sa fac testele la synevo... Cat de sigure sunt aceste teste?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Ai spus ca ai folosit prezervativul.Deci o boala venerica,sau Hiv,nu ai fi putut lua.
Doar avand si duduia,o rana,tot in zona "taieturii"tale,pe testicul,ai fi putut sa te infectezi.
Te poti infecta cu HIV,doar daca intri in contact cu sangele unei persoane infectate si tu ai o rana deschisa, prin care poate patrunde microbul.
Iti recomand, sa te duci la un Centru de Recoltare al Sangelui, unde analizele sunt SIGUR BUNE, primesti si vreo 60-70 roni, primesti si o zi libera(daca esti elev/salariat), ajuti si oamenii ce au nevoie de transfuzii.

| JuSt222 a răspuns (pentru pietrean):

A deci sa inteleg ca numai in cazul in care a avut si ea o rana deschisa este pericol?
Apropo cat de sigure sunt analizele dupa 3 luni? Daca in 3 luni sunt negative mai pot fii probleme?
La centrul de donare pot vedea dinainte de 3 luni faptul ca esti infectat?

| pietrean a răspuns (pentru JuSt222):

Cam dupa 6 luni,de la presupusa infectare,se poate vedea daca esti si tu purtatorul acestui virus.Dar cel mai bine, mergi la un Centru de recoltare, cere sa donezi sange(poti sa nu spui nimic, ca ai suspecta ca esti infectat) si vei vedea analizele. Apoi, poti sa mergi iar dupa 2 luni,parca,sa donezi din nou sange(mereu se fac analizele pentru HIV). Asta pentru linistea ta, iei si bani de fiecare data, faci si un bine atator oameni care au nevoie de sange.
Scapa de gandul asta, ca daca nu te omoara presupusa boala, te omoara stresul.

| JuSt222 a răspuns (pentru pietrean):

Daca intri in contact cu secretile ei vaginale si ai o rana deschisa se poate sa te infectezi?

| pietrean a răspuns (pentru JuSt222):

DA!

| JuSt222 a răspuns (pentru pietrean):

Rana deschisa se refer la faptul ca sangereaza nu? La mine trecusera vreo 10 ore si locu era rosu insa nu curgea sange si cand puneam mana nu era nimic umed gen o sangerare, scurgere etc... Sanse mai mici aici sau la fel?

| pietrean a răspuns (pentru JuSt222):

Dupa cum ti-am recomandat, cel mau bun sigur lucru, este sa te duci la Centrul de Recoltare a Sangelui.Sanatate!

| ValentinElTPU a răspuns:

Riscuri sunt multe si cu prezervativ. Sunt sigure...

| JuSt222 a răspuns (pentru ValentinElTPU):

Va rog sa termibati cu raspunsurile astea patetice... Vreau sa comenteze aici doar cer care se pricep...