| lalalalalalalalalalala a întrebat:

Buna dimineata! Sunt in a 5-a zi de pauza de Diane 35 si trebuie sa incep a 3-a folie. Ieri dupa-amiaza am observat o usoara sangerare si stiind ca trebuie sa le iau in prima zi, am luat pastiluta. Surpriza a fost sa constat ca nu mi-a curs mai mult, ci doar 1-2 picaturi. In interiorul vaginului constat prezenta petelor de sange. Am luat Dianele asa cum trebuia, in fiecare zi, la aceeasi ora. Posibilitatea sa fiu insarcinata ar (cam) trebui, deci, exclusa. Ma doare si burta...Presupun ca azi ar trebui sa imi vina, nu?
Apropo, de ce ceaiul GINOSEPT este contraindicat in timpul menstrautiei? sa opreasca menstruatia? Am facut ieri spalaturi externe, deoarece obisnuiesc sa folosesc ceai din cand in cand.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In prima zi incepi numai prima folie, urmatoarele le incepi dupa 7 zile de pauza. In aceasta pauza vine menstruatia. Prima pastila din noua folie opreste menstruatia.
Tu nu ai inteles deloc cum se iau anticonceptiobnalele si iei si un preparat extrem de greu de controlat, cu multe reactii advrse si pericole care trebuie luat cu o scrupulozitate extrema. Ai facut o eroare foarte foarte mare. URGENT, azi mergi la ginecologul care ti l-a prescris. E posibil sa ai nevoie de tratament. Nu intrerupe pastilele, chiar daca le iei total nebuneste, fugi la ginecolog, in cazul Diane poate fi o chestie de viata si de moarte (adica in urma inconstientei dea lua Diane fara sa stii la perfectiune cum se iau, iti poti pierde viata ca multe alte sute de femei)

| lalalalalalalalalalala explică (pentru Brigaela):

Multumesc, Brigaela!
Am vorbit astazi cu d-na de la planning familial care mi-a prescris Diane 35 si mi-a spus ca da, am inteles eu gresiiiiiit. Bine ca nu am luat mai multe folii asa aiurea. Data trecuta am facut pauza de fix 7 zile, deci doar de data aceasta am luat pastiluta aiurea, una singura. Luna trecuta mi-a venit menstruatia pe 19, acum ar trebui sa imi vina pana atunci...crezi ca o sa imi fie decalata din cauza luarii pastilutei acesteia aiurea?

| Brigaela a răspuns (pentru lalalalalalalalalalala):

Da, este posibil sa ai dereglari cateva luni. Diane contine o doza mare de tot de estrogen, o singura pastila este foarte foarte mult. Dar daca ramai in supravegherea ginecologului si discuti cu el la cea mai mica neplacere, va fi bine

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În primul rând, aşa cum spunea şi @Brigaela, prima tabletă se ia în prima zi de menstruaţie DOAR în PRIMA lună de administrare a AC!

Apoi, la terminarea primului blister, se face o pauză de 7 zile şi FIX în a 8-a zi se începe noua folie ( indiferent dacă menstra s-a terminat sau nu )!

"5. CUM SE ADMINISTREAZA DIANE-35?

Diane-35 trebuie administrat cu regularitate pentru a obtine eficacitatea terapeutica si protectia contraceptiva dorite. Schema de dozaj a diane-35 este similara schemei obisnuite pentru majoritatea contraceptivelor orale. Prin urmare, trebuie urmate aceleasi reguli de administrare. Administrarea neregulata a Diane-35 poate duce la sangerari intermenstruale si poate afecta siguranta terapeutica si contraceptiva.

Cand si cum se administreaza drajeurile?
Un blister Diane-35 contine 21 drajeuri. Pe blister, fiecare drajeu este marcat cu ziua din saptamana in care trebuie administrat. Utilizati drajeul la aproximativ aceeasi ora in fiecare zi, cu putina apa daca este necesar. Urmati directia sagetii pana cand ati terminat toate cele 21 drajeuri. In urmatoarele 7 zile nu veti mai utiliza drajeuri. In timpul acestor 7 zile trebuie sa inceapa menstruatia (sangerare de intrerupere). De obicei, aceasta va apare in ziua 2-3 de la ultimul drajeu Diane-35. Incepeti urmatorul blister in a 8-a zi, chiar daca menstruatia continua. Aceasta inseamna ca veti incepe intotdeauna un blister nou in aceesi zi a saptamanii si, de asemenea, ca sangerarea de intrerupere va apare aproximativ in aceeasi zi, in fiecare luna.

Inceperea primului blister Diane-35
Cand nu s-au mai utilizat contraceptive hormonale in ultima luna
Administrarea drajeurilor Diane-35 trebuie sa inceapa in prima zi a ciclului, adica in prima zi a sangerarii menstruale. Utilizati un drajeu marcat cu ziua respectiva din saptamana. De exemplu, daca menstruatia apare intr-o vineri, luati un drajeu marcat cu "vineri".

Urmeaza apoi zilele in ordine. Puteti incepe si in zilele 2-5, insa, in acest caz, asigurati-va ca folositi o metoda contraceptiva suplimentara (metoda de bariera) pentru primele 7 zile de administrare a drajeurilor din primul ciclu." - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.contraboli.ro/diane-35/

Apoi, Ceaiul Ginosept NU se asociază cu ( NU se bea în timpul administrării ) AC din cauza conţinutului de sunătoare - vezi linkul :
http://www.pcfarm.ro/......ceptionale

La spălături locale/externe NU e nici o problemă.

De asemenea, NU se recomandă spălături interne/irigaţii vaginale cu acest ceai!

Acest ceai NU este recomandat în perioada menstruală din cauza efectului astringent - vezi Prospectul de la linkul :
http://www.sanafarm.ro/......-2524.html

Având în vedere că, efectiv, menstra a început prin acea "uşoară sângerare" şi ai simptomele pre/menstruale, NU e nici o problemă : menstruaţia va veni!

Cel mai probabil, menstra s-a "oprit" din cauza spălăturii externe de ieri...

Poţi lua în continuare tabletele din cea de-a 3-a folie : NU ai voie să le întrerupi "în mijlocul foliei"!

"Ce trebuie sa faceti daca…
nu apare menstruatia
Daca ati administrat toate drajeurile la ora potrivita si nu ati varsat, nici nu ati folosit alte medicamente, atunci este putin probabil sa fiti gravida. Continuati sa utilizati Diane-35 ca de obicei.
Daca menstruatia nu apare de 2 ori la rand, este posibil sa fiti gravida. Spuneti medicului dumneavoastra imediat. Nu incepeti urmatorul blister de Diane-35 pana cand medicul nu a verificat daca nu sunteti gravida." - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.contraboli.ro/diane-35/

Totuşi, să mergi cât mai URGENT la un control ginecologic!

Toate cele bune.

| lalalalalalalalalalala explică (pentru bursuc001):

Multumesc, si tie, bursuc001!
O sa iti spun ce i-am spus si Brigaelai, poate ma ajuti din nou cu o parere big grin
Am vorbit astazi cu d-na de la planning familial care mi-a prescris Diane 35 si mi-a spus ca da, am inteles eu gresiiiiiit. Bine ca nu am luat mai multe folii asa aiurea. Data trecuta am facut pauza de fix 7 zile, deci doar de data aceasta am luat pastiluta aiurea, una singura. Luna trecuta mi-a venit menstruatia pe 19, acum ar trebui sa imi vina pana atunci...crezi ca o sa imi fie decalata din cauza luarii pastilutei acesteia aiurea?

| bursuc001 a răspuns (pentru lalalalalalalalalalala):

Cu plăcere!

Dacă a fost doar această pastiluţă, atunci e ( relativ ) mai bine.
Totuşi, din această cauză, sunt posibile dereglări/decalaje ale menstrei.

NU prea mă ajută că ai avut menstra pe 19 deoarece ( în general ) AC modifică durata CM!

Ai observat că folia de AC are 21 de tablete, iar la terminare faci o pauză de 7 zile.
De obicei, în ziua 2-3 de pauză, ar trebui să apară menstra.

Deci, menstruaţia ar trebui să apară cam la 23-24 de zile : astfel că, durata CM se reduce la aceste 24 de zile happy

Dacă ai avut menstră pe 19 septembrie, cel mai probabil sângerarea începută în 15 octombrie a FOST menstra de luna asta!
Ea a apărut la 27 de zile...

Dar, din cauză că ai luat DEJA prima pastilă din noua folie şi, posibil şi din cauza acelor spălături cu Ceaiul Ginosept, menstra s-a OPRIT şi nu cred că va mai veni luna asta happy

Cel mai probabil, menstra următoare va veni prin 10 noiembrie ( dacă nu se produc dereglări/decalaje din cauza acestei pastiluţe luate "peste rând"/prea repede ).

De asemenea, să ŞTI că, din cauză că ai luat prima pastilă mai repede şi din cauză că menstra iniţială s-a OPRIT, este posibil să ai spotting ( sângerări neregulate, pete/picuri răzleţi ) în unele zile, până când vine menstra următoare.

O zi frumoasă.