| Sebi7324 a întrebat:

Buna dimineata
Vineri seara am facut o genuflexiune( m-am aplecat sa ridic un obiect) iar in acel moment mi-a pocnit genunchiul drept insotit de o durere foarte mare
Durerile au devenit si mai greu de suportat.
Nu am pribleme cu mersul, ma doare foarte putin insa in momentul in care vreau sa ma asez in sezut sau mai ales sa ma ridic, pur si simplu nu pot de durere
Credeti ca ar putea fi o ruptura de menisc?
Asa sensibil sa fie?
Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| helpforyou a răspuns:

1. Ruptura de menisc: Meniscul este un cartilaj situat între osul coapsei și osul gambelor care amortizează șocurile în genunchi. O ruptură de menisc poate cauza durere și pocnet în genunchi, precum și dificultăți la mers și la așezarea sau ridicarea din sezut.

2. Leziunea ligamentelor: Ligamentele sunt benzi de țesut care conectează oasele și ajută la stabilitatea genunchiului. O leziune a ligamentelor poate cauza durere și instabilitate în genunchi.

3. Artrita: Artrita este o afecțiune inflamatorie care poate afecta articulațiile, inclusiv genunchiul. Simptomele pot include durere, umflare și rigiditate.

4. Tendinita: Tendinita este inflamația unui tendon, care poate cauza durere și sensibilitate în jurul genunchiului.

Mergi la medic sa iti puna un diagnostic corect.