| Alexa1995alexa a întrebat:

Buna dragii meihappysunt o fata de 17 ani si cred ca am o problema de sanatate.am consumat etnobotanice dependent aprox un an de zile.incepusem sa slabesc vizibil si urat.inainte de a consuma acestea eram extraotrdinar de multumita de felul cum aratam ( la corp) m-am lasat de aprox 5 luni de zile dar nu imi pot reveni. slabesc continu' si arat tot mai urat.am avut o perioada in care dadeam jos 1 kg la 2 zile. fara sa fac nimic.trebuie sa mentionez si faptul ca sunt fumatoare de aprox 2 ani.iau vitamine dar nu se vede nimic.nu am mai mers la scoala si nu am mai iesit din casa de rusine.sunt extrem de slaba.arat f urat.deformat de slaba.va rog frumos recomandati-mi cv pastile sau orice alt sfat pentru a ma putea ingrasa, imi doresc sa arat din nou bine si sa ma bucur de formele mele.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa mergi la un endocrinolog si la un medic nutritionist. Dupa un an de etnobotanice nu iti vei mai putea reveni niciodata la normal, dar macar sa nu mai slabesti si sa ramai in stadiul in care esti acum.

| Alexa1995alexa explică (pentru Brigaela):

De ce spui ca nu imi voi putea reveni niciodata la normal? ma sperii.

| Brigaela a răspuns (pentru Alexa1995alexa):

Dupa o utilizare atat de indelungata a unor produse atat de toxice, organsimul tau se va resimiti toata viata. Nu mai exista normalitatea de dinainte, va trebui sa te obisnuiesti cu noua normalitate: un organism mult mai slab, mai fragil, mai bolnavicios, vesnic amenintat de complicatii. Nici macar pacientii care se drogheaza 2-3 luni nu mai revin la normal vreodata, chiar daca folosesc droguri mai putin periculoase decat etnobotanicele.

| Alexa1995alexa explică (pentru Brigaela):

Nici dupa cativa ani buni? stiu ca sangele se curata in cel putin 7 ani dupa ce te-ai lasat de tigari normale.la etnobotanice presupun ca procesul va fi mai indelungat, dar tot va fi vreodata, oare? sper sa fie asa.multumesc oricum pentru raspunsuriile tale.o zii frumoasa

| Brigaela a răspuns (pentru Alexa1995alexa):

Nu stiu, dar nu renunta la speranta si la lupta

caramela
| caramela a răspuns:

Buna Alexahappy
e bine ca ai lasat acel viciu care a dus la deteriorarea starii tale, apoi degeaba consumi vitamine, daca fumezi, e bine sa te duci sa iti faci un set de analize, in urma rezultatelor, vei putea afla de ce anume suferi, ce anume duce la slabirea ta si care sunt urmarile acelor etno..doar in prezenta medicului poti afla ce anume ai si tot el hotaraste ce e de facut si ce tratament vei urma...nu lua nimic dupa ureche si lasa-te si de fumat cat nu va fi prea tarziu...
O frumoasa zi sa ai si multa sanatate, daca vrei sa mai vorbim, da-mi de veste pe privathappy

| onasis1961 a răspuns:

Foarte bine că nu mai iei! Dar cred că ai sănătatea-n pioneze.Cred că un set complet de analize nu strică. După rezultate vei acţiona, cu ajutorul unui profesionist, în consecinţă. Multă sănătate!

| Cosmin86 a răspuns:

In primul rand fa si tu fitness + aerobic, daca vrei forme. Sportul te ajuta si la sanatate, imbunatateste circulatia, functionarea organelor, etc.

Si ce mananci acum concret? Cate mese ai pe zi si in ce constau ele?

| Alexa1995alexa explică (pentru Cosmin86):

Buna Cosmin.Incerc sa am mese regulate, clasic-dimineata, branz, seara. dar cateodata sar peste masa de pranz.la cel putin o masa pe zi am carne pe gratar. dimineata nu mananc ceva consistent de obicei paine prajita cu unt si lapte.iar urmataorele mese, masa, diverse.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Alexa1995alexa):

1. mareste cantitatea de carbohidrati
2. adauga niste grasimi sanatoase la alimentatia ta, in special dimineata

carbohidrati = orez ( in special brun ), painte integrala, mazare, cartofi, linte, etc.

grasimi sanatoase = masline, nuci, alune ( crude, nu porcarii prajite la punga ), unt de arahide, ulei de masline, etc.

Mai adauga oua si miere ( ambele sunt pline de vitamine, oul mai are fier si proteine in plus ) si peste ( in special oceanic, bogat in omega 3, recomand somon, macrou, etc. ). Pestele il poti consuma seara.

Nu ti-ar strica nici niste branza, pentru proteine si calciu.

P.S. : mananci prea putin dimineata, mai adauga.

| Dariusuu a răspuns:

Buna draga mea.

Ti-ai distrus sanatatea treptat, sper sa poti scapa de viciul acesta.

Cel mai bine ar fi sa mergi la medicul de familie va sti el ce sa faca cu siguranta.

Si in primul rand e sanatatea ta, dupa aceea sunt formele tale.

Numai bine iti doresc!

| Alexa1995alexa explică (pentru Dariusuu):

Buna, iti multumesc pentru raspunsul tau.Numai bine si tie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca tot te-ai lasat, ehem...mai ai vreun chistoc pe sub covor? ma gandeam ca poate-l arunci...zic si eu asa

| tasmania a răspuns:

Mergi la medicul de familie pentru trimitere la analize si la consult de specialitate. Apoi, pe cat posibil, lasa-te si de fumat fiindca accelereaza procesul de slabire si de ingrosare a venelor. Regim alimentar echilibrat, cu carne slaba si peste, multe fructe si legume, ceaiuri de Plafar, niste vitamine si minerale sau complex. Sanatate maxima!