| anonim_4396 a întrebat:

Duminica trecuta am căutat pe internet simptome ale melanomului malign și m-am panicat (am inceput sa am un disconfort in zona toracică). Luni nu am avut nimic.Marti seara când m-am băgat în pat să dorm am inceput sa mă gândesc iar la acel melanom și au început iar durerile toracice (dar mai intense ). Marti dimineata m-am trezit cu aceste dureri și am avut un atac de panica,am mers la medicul de familie și mi-a dat o trimitere la cardiolog. Am fost la cardiolog (am efectuat un EKG și o Ecografie cardiaca care au ieșit perfect, aveam doar tensiunea mare). Miercuri m-am gândit doar la acest disconfort in zona toracică și s-a agravat așa că am mers iar la medicul de familie și mi-a dat un sirop de tuse +antiinflamator și antibiotice. joi și vineri durerile s-au intensificat și au început și stările de greata. Sâmbătă am inceput sa mă simt mai bine iar durerile deveniseră mai rare dar mai profunde în partea dreaptă și stângă a cutiei toracice și a brațelor (durerile nu apar în același loc și sunt difuze). Duminică aveam înțepături în partea stângă și dreaptă a toracelui dar episodice și se agravau când mă gândeam. Am inceput sa caut pe net cauza durerii și am găsit un articol alarmant al cancerului pulmonar și m-am speriat grav iar durerile au devenit alarmante. Luni dimineață (astăzi 04; 12; 2017) durerile au reapărut (țin să menționez că am luat un antibiotic si un antiinflamator pe stomacul gol) însoțite de greata și dureri de cap. Acum seara mă simt mai bine doar că mă tot gândesc la cancerul pulmonar, stau într-un stres continuu și am stări de anxietate. Credeți că este o afecțiune la plămâni? Am 16 ani,sunt fumător (de aceea mă tot gândesc să nu fie cancer pulmonar ),nu tusesesc,nu sunt răgușit,nu am nasul înfundat,nu am expectorații cu sânge sau durere in gat/la respir sau inspir, am doar dureri toracice + dureri în spate + uneori mă dor si brațele și zona stomac-ficat. Credeți că este o afecțiune gravă la plămâni? Ar trebui să mă ingrijoreze aceste dureri toracice? Sunt foarte speriat si am des stari de anxietate și uneori atacuri de panica. Va rog frumos sa mă ajutați! Mulțumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este un atac de panica grav. Te poate ajuta un psihiatru. Sa stii ca nu e gluma, poti si muri din atacuri de panica severe, mintea poate fi la fel de grav bolnava ca si trupul. Nu ai nici un cancer, doar o boala psihica destul de severa care necesita tratament de lunga durata.

| Anonim20143 a răspuns (pentru Brigaela):

Ieri am fost la spital(la urgențe) deoarece eram super panicat și am efectuat o radiografie pulmonară(în urgență) care a ieșit normală + un EKG care a ieșit relativ bine (nu 100%) deoarece inima mai avea puțin și îmi sărea din piept de la frică și emoții. Medicul mi-a spus că nu am afecțiuni ce țin de plămâni sau/și de cord iar diagnosticul final a fost "Anxietate".Mi-a dar un medicament numit "Sedatif PC" și mi-a spus să iau câte o pastilă de fiecare dată când simt nevoia maxim de 3 ori pe zi. Încă mai am dureri/junghiuri iar încet încet încep să nu le mai bag în seamă și gândesc optimist.Nu aș vrea să încep să iau acel medicament deoarece îmi e teamă ca voi deveni dependent de el.

| Brigaela a răspuns (pentru Anonim20143):

Nu poti deveni dependent de Sedatif PC, cine ti-a spus prostia asta?

| Anonim20143 a răspuns (pentru Brigaela):

O cunoștință

| Brigaela a răspuns (pentru Anonim20143):

E medic? Ce specialitate are?