| Ryx a întrebat:

E cineva pe aici care a folosit Henna pentru vopsirea parului? Imi recomandati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| purplestar9494 a răspuns:

Buna! Henna este foarte buna pentru par il hraneste, il revitalizeaza si cel mai important nu iti strica/distruge firul de par, conditia este sa fie o henna de calitate, henna originala este ori neagra ori rosie daca mai vezi henna galbena sau am auzit recent de henna transparenta laughing)) asa ceva nu exista.Acum daca culoarea parului tau este ori saten inchis negru sau rosu si nu intentionezi sa il deschizi mai tarziu spre blond sau saten deschis atunci iti recomand sa folosesti henna cu cea mai mare incredere.Dar daca nu esti sigura atunci nu pentru ca henna intra in structura firului de par si nu mai iese deloc sau daca iese, iese extrem de greu.Eu am fost vopsita rosu la varfuri cu henna si dupa un timp am vrut sa renunt si nu a iesit culoarea nici cu decolorant laughing) pana nu am taiat varfurile nu a iesit culoarea.Acum depinde de cum crezi tu ca e mai bine dar in schimb ti-am spus nu are ce sa iti dauneze! happy

| Adeee20 a răspuns:

Eu am folosit doar pentru vopsirea sprâncenelor și pot spune că nu m-a afectat cu nimic.
Din documentările mele (de pe net și păreri ale altor fete), am putut să deduc că e ok și pentru vopsirea părului, însăăă dacă nu te-ai mai vopsit vreodată, nu-ți recomand să începi acum. Îți spun asta din propria experiență, pentru că pe urmă vei fi tentată să-ți colorezi părul de mai multe ori...
Acum, decizia îți aparține, deși nu te sfătuiesc happy