| anonim_4396 a întrebat:

Bună. Este normal să mor de durere de fiecare dată când sunt la menstruație? Am 17 ani și de 1 an de zile în primele 3 zile efectiv plâng de durere... să nu mai spun că în prima zi nu mă pot da jos din pat deoarece simt că o să leșin (mi s-a întâmplat să leșin dar noroc că părinții mei au fost acasă, ei ziceau că m-am făcut toată albă la față). Nu știu ce să fac, pastilele nu mă ajută decât pe perioade scurte de timp (30-60 min). Spuneți-mi vă rog ce aș putea face...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Durerile difera in intensitate de la femeie la femeie.Acestea sunt provocate de contractiile musculare ale uterului, stimulat de hormonul numit "prostaglandina", pentru a se curata si a elimina endometrul cu care a fost captusit in perioada ciclului ce tocmai s-a incheiat.Cu cat mai multa prostaglandina, cu atat durerile vor fi mai intense.

Daca nu esti tu foarte sensibila astfel incat sa ai reactii exagerate la durere la modul general, atunci nu este normal sa doara atat de tare precum ai descris tu si asta ar putea indica afectiuni ale aparatului reproducator.
Evident ca va trebui sa mergi la medicul ginecolog.

Numai bine!

1 răspuns:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai nevoie de calmante dar trebuie reteta de la medic, cel mai eficient pentru durere este piafen, pastile sau fiole pe care le poti bea cu apă, de obicei fiolele se injecteaza, dar poti sa torni continutul unei fiole intr o lingură o dai pe gît si bei apă deoarece este amar, iar in maxim 30 minute te lasă orice durere. Cel mai bine este sa i ti dea medicul ginecolog un tratament, si sa faci ecografie vaginală si abdominală, pelvis sa vezi cu ovarele cum stai sa nu ai chisturi sau alte cauze ale durerilor. Sanatate