| Fabio_Fabio_1992 a întrebat:

Eu consum mult usturoi, ce se intampla? E bine sa consum usturoi? Consum si mai multe legume, si fructe. Ieri am baut un suc de sfecla rosie, mandarine, mere, lamaie, morcovi si le-am combinat la robot de facut suc, ca mai beau asa, de 4 ori pe saptamana. Ador usturoi, in fiecare an imi fac analize in general si sunt negative. Fac miscare, alerg, mananc mancare sanatoasa, nu gen fast food, nu fumez deloc de mic, nu beau alcool, sucuri acidulate gen Cola, am inaltime 1.76, 71 de kg, am 22 de ani. Am activitati, dorm 7-9 ore. Nu ma stresez deloc. Urmez sfaturile nasei mele care e doctor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai o viata sanatoasa, ceea ce iti scade riscul de a face anumite boli. Insa sa nu te astepti ca asta te face nemuritor. Usturoiul scade usor riscul ed infectii, totusi este doar un aliment, nu face minuni. Ai grija, in toata aceasta goana dupa sanatate sa fii si fericit

| Fabio_Fabio_1992 explică:

Nu ma astept la nimic, macar am un stil de viata sanatos! Un om sanatos poate trai multi ani si poate sa moara fericit de batranete, nasa are 72 de ani, arata ca la 50 de ani cu trasaturi frumoase, se mentine bine si are grija ce mananca si ce bea, ca e medic. Nu are nici-o boala. Si lucreaza inca la spital.

| Fabio_Fabio_1992 explică:

.Totusi usturoiul face minuni. Nu stiti asta. E " medicamentos " daca nu ati stiut.

| Brigaela a răspuns:

Este o iluzie, dar daca tie iti face bine, o poti pastra. Medicamentos, desi pare corect folosit acolo, nu este. Ai grija si de minte, un corp sanatos si frumos trebuie sa aiba o minte la fel de sanatoasa si puternica, altfel e lipsit de valoare.

9 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Nu văd nimic rău în faptul că mănânci usturoi şi în general încerci să ai un mod de viaţă sănătos. Din contră, cred că e bine, mai ales dacă îţi prieşte. Dar mi-e neclar, ce ai vrut să spui prin "analize negative"? Ce fel de analize?

| darrio2007 a răspuns:

Este bine daca consumi usturoi. Mai ales că, din cate văd, duci o viata sanatoasa. Continuă.

| doctorandus a răspuns:

Analizele se fac cu un rost (daca ai probleme si functie de ce probleme ai).

Nu e rau ca mananci sanatos, dar sa nu eviti medicina "alopata", ca homeopatia si fitoterapia sunt frectii la picior de lemn.

| Fabio_Fabio_1992 explică (pentru doctorandus):

Toate analizele mi-au iesit bune. Sincer. Am doar urticarie, asta nu e grav. Fac alergie usoara. happy Nu evit medicina. Doctorii au spus ca sunt sanatos tun. Pentru ca consum multe fructe, legume, mananc de toate, nu in exces, fac miscare, beau multa apa, beau ceai de musetel, menta, tei si sunatoare, atat. Si suc natural de fructe imi fac la robot.

| cristimihailov a răspuns:

Banuiesc ca esti singur.
Cam asta este efectul SOCIAL al usturoiului. Face loc in autobuz pentru tine.

In rest e chiar bun.

| CuriousStuff a răspuns:

Felicitari, o sa ne ingropi pe toti, o sa traiesti 100 de ani, daca nu intervine altceva intre timp.
Cum a zis si Brigaela, e doar un aliment, asa ca minuni nu face, e bine sa consumi, ai o dieta foarte sanatoasa, daca mai mananci si niste carne e perfect. Ai doar mare grija, pentru ca cu toate precautile pe care ni le putem lua, tot pot sa apara anumite boli (sper sa nu fie cazul) dar sa nu fii surprins, sau mai rau, sa intri in depresie daca te imbolnavesti chiar si cu dieta asta. E important ce mancam si stilul de viata, dar poti sa ai un stil de viata perfect sanatos si echilibrat si tot sa se intample ceva. Iti spun doar, cum a zis si Brigaela, sa nu te crezi nemuritor sau invincibil.
Oricum, felicitari pentru stilul asta de viata.
Cat despre usturoi, efecte daunatoare nu are decat daca ai anumite boli de stomac, dar omul sanatos poate sa consume usturoi in voie, cat pofteste.
(Si mai) Multa sanatate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Perfectiunea chiar exista!laughing)

| MeForeverAlone a răspuns:

Nu, usturoiul nu dăunează grav sănătății happy
E bun pe post de medicament, pentru imunitate, pentru slăbit, țin minte că-mi dădea tata câte o linguriță de dimineață pe stomacul gol, cu un pahar de apă, când eram copil.
Sincer, la câte ai spus că faci și mănânci cred că ești cel mai sănătos om din țara asta laughing

| nugasescusernameliber a răspuns:

Oamenii s-au tratat ani de zile cu plante si "leacuri babesti", apoi au inceput prafuri si pastile de iti fac bine intr-o parte dar iti strica in alta (ficat, stomac, flora intestinala), acum observ ca revine din nou "moda" cu plante si radacini si cred ca e foarte bine. Daca nu ai nimic grav, fitoterapia mi se pare o alegere inteleapta.
Usturoiul scade tensiunea, daca nu ai probleme poti consuma linistit. Si daca nu te deranjeaza mirosul, sau pe cei din jur.
Insa NIMIC in exces nu e sanatos.
Felicitari pentru stilul de viata, putini oameni reusesc si au ambitia necesara.

| Fabio_Fabio_1992 explică (pentru nugasescusernameliber):

Multumesc.happy Usturoiul intareste imunitatea, ajuta la circulatia sangelui, si te fereste de boli, nu numai scade tensiunea. Medicamentele fac bine, unele. Dar nu sa bei zilnic ca fac rau asa. Eu nu prea beau medicamente. Sunt cu leacuri babesti, stau la sat.

| nugasescusernameliber a răspuns (pentru Fabio_Fabio_1992):

Ma referam ca o problema mai grava - de exemplu diabet - e riscant, prostesc si inutil sa o tratezi naturist. Unele probleme necesita doctori, altele, nu. Daca la fiecare stranut sau durere de gat bagi antibiotice in tine iti faci rau in timp.
Stiu efectele usturoiului happy nu e singurul superaliment, sunt o multime.
Nu uita ca asta e un stil de viata, organismul se educa si cum te inveti asa vei trai.

| Tpuist a răspuns:

Și mie îmi place să consum usturoi.