| Juliiiii a întrebat:

Buna happy Exista o anumita varsta de la care poti purta lentilele de contact?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| InvertedDeformity a răspuns:

Este indicat sa poti lentile de contact de la 10 ani (daca iti diresti).
Purtarea lentilelor de contact presupune un risc crescut de a dezvolta serioase infectii si leziuni ale corneei. Simptomele ce pot sa apara sunt roseata, durerea sau senzatia de arsura la nivelul ochiului, serozitate, vedere incetosata sau o sensibilitate extrema la lumina (fotofobie). Daca aceste simptome persista mai mult de 2 sau 3 ore dupa indepartarea lentilelor de contact si curatirea ochiului atunci ar trebui consultat un medic oftalmolog.
Acestea pot fi purtate pana la o saptamana atit ziua cat si pe timpul noptii. Apoi sunt indepartate, curatate si reimplantate. Totusi unii oameni nu pot tolera acest tip de lentile de contact deoarece lentilele determina iritarea ochilor daca acestea nu sunt indepartate si curatate in mod regulat. Purtarea lentilelor de contact timp indelungat poate fi incomoda si creste riscul aparitiei leziunilor de la nivelul corneei.
S-a recomandat ca timpul de purtare a acestor lentile sa scada de la 30 zile la 7 zile tocmai pentru a micsora riscul aparitiei leziunilor corneene. Ideal ar fi ca pacientul sa nu doarma cu lentilele de contact.
Lentilele gaz permeabile costa mai mult decat lentilele conventionale, sunt ceva mai putin durabile, dar sunt mult mai confortabile decat acestea din urma. Unele tipuri de lentile gaz permeabile sunt fabricate pentru uz prelungit (in timpul noptii, pana la 7 zile) dar medicii oftalmologi nu indica purtarea acestora timp indelungat.

8 răspunsuri:
| Lariiiiiiii a răspuns:

Hei!
Da thinking
Doar de la 18 ani poti purta lentile de contata.
Fundita?
rolling on the floor

| InvertedDeformity a răspuns (pentru Lariiiiiiii):

Din cate observi, categoria sanate este una dintre categoriile carora trebuie sa acorzi multa atentie si sa ai niste cunostinte despre asa ceva, nu sa iti dai cu parerea si in cele din urma sa cerseti rasplata.Mai bine ai inceta din a mai raspunde fara sa te gandesti inainte de cateva ori.

| Lariiiiiiii a răspuns (pentru InvertedDeformity):

Doamne mai!
Cine esti tu sa ma judeci pe mine?
In primul rand aceasta este o colega de clasa si o prietena foarte buna si eu mi-am dat cu parerea si nu cersesc nici-o rasplata.Si in aceasta categorie sunt pe locul 1 daca observi.
Pa in fine nu merita sa ne contrazicem.
Pa.

| InvertedDeformity a răspuns (pentru Lariiiiiiii):

Cum am mai spus, tu doar incerci sa fii prima pe aceasta categorie fara motiv. Daca iti dai aiurea cu parerea si raspunzi cu ceva de genu ''nu stiu du-te la doctor.Bafta, funda? laughing)))))))'' sau pur si simplu sa nu ai informatii concrete despre asa ceva nu ai ce cauta aici.
Iar daca pui problema chiar asa, poti arunca o privire pe contul meu si poti vedea cate fundite am pe aceasta categorie, numai in cateva zile, si nu a trebuit sa cersesc.

| Lariiiiiiii a răspuns (pentru InvertedDeformity):

Nu am cersit frate ce naiba ai sa te iei de mine "Perfectiune"?
SI am raspuns corect aca vrei sa stii da ce ai mers tu la mine la profil si ai vazut cumva ca am scris eu : nu stiu du-te la doctor" daca am stiut am raspuns daca nu, nu si nu esti perfect ca sa ma judeci tu pe mine.
Nu-mi pasa cate fundite ai tu, bravo ca le ai si sa mai faci mai multe dar daca am avut de raspuns si am stiut am raspuns plus ca dupa raspunsuri nu am zis Fundita? Am zis O zi frumoasa sau Sanatate cam ceva de genu doar la asta am zis Fundita, in fine ce conteaza.

| Lariiiiiiii a răspuns (pentru InvertedDeformity):

Si* daca*.

| InvertedDeformity a răspuns (pentru Lariiiiiiii):

Serios, ai raspuns corect? Daca pentru tine chestiile inventate sunt si corecte atunci ar trebuie sa zbori neaparat de pe sanatate.Nu ai dreptul sa sperii aiurea pe cel care intreaba sau sa-i spui sa stea linistit iar situati se agraveaza.
Problemele de natura medicala sunt probleme serioase care necesita asistenta/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativa si in nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare va recomandam sa apelati la personal medical specializat atat pentru diagnosticare, cat si pentru tratament.
Iar mai bine nu comentezi aiurea daca nu ai informatii concrete si incerci doar sa te acoperi fara motiv.

| InvertedDeformity a răspuns:

Nu mi-a luat mult sa imi dau seama ca are 12 ani.Intalnesc de multe ori persoane in realitate care sunt chiar mai in varsta decat mine sau cam de aceeasi varta ( 15- 17 ani) care dau cam tot acelasi fel de raspunsuri si se apara fara motiv si pur si simplu nu isi vad de treaba iar de multe ori te deranjeaza fara motiv, fora sa aiba motive concrete.Pur si simplu, cam atat ii duce capul.
Singurul lucru de facut este sa nu te cobori la nivelul lor. Daca vor sa auda, sa urce mai sus, daca nu, lasa-i sa se agite acolo unde sunt!