| Jerrry a întrebat:

Exista vreo diferenta intre Sotret si Roaccutane?! puppy dog eyes Funda:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Empathizer a răspuns:

Da, sunt diferente in functie de firma producatoare. Roaccutane este produsul original, iar Sotret este un medicament generic. Genericele pot avea mici diferente fata de original, nu la nivelul cantitatii de substanta activa (isotretinoin), care e identica la ambele medicamente, ci la nivel de excipienti. Excipientii pot influenta rata de absorbtie a substantei active.

| UnCorpSanatos a răspuns:

Singura diferență notabilă între cele două produse este producătorul, Roaccutane fiind mai popular, produs de Roche Pharma Germania, iar Sortret este produs de Ranbaxy Laboratories Limited India. Se comercializează cu diferite concentrații de isotretinoin.