| ursulet_5156 a întrebat:

Buna fetelor,
Am si eu o mica mare problema, nu stiu cum sa o numesc:
Am o menstruatie regulata la 25 zile, ultima fiind pe 17 decembrie iar in ianuarie a intarziat 5 zile a venit pe 16 ian dar mult mai putin decat de obicei a tinut 2 zile iar in urmatoarele 3 doar dimineata cate putin(mentionez ca era rosie nu maronie). In tot acest timp am dureri exact ca la menstruatie(dureri de burta si spate), stari de moleseala, dureri de cap si nu mai spun o stare de nervozitate, nimic nu imi convine. Citind pe net m-am gandit ca poate e sarcina, am avut contact neprotejat in ziua a8a si a22, mi-am facut un test barza dar seara nu dimineata si a iesit negativ, voi ce parere aveti, ce poate fi?!
Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Deocamdata poate fi in continuare sarcina. Testul de sarcina trebuie facut pe 18 din urina de dimineata sau pe 22-23 din urina de peste zi ca sa ai certitudinea ca e bun. Asadar, repeta testul de sarcina in conditiile date. Daca nu e sarcina (foarte posibil de altfel), inseamna ca ai o dereglare menstruala care impune consult ginecologic.

| powergirl a răspuns:

Nu conteaza in am cata zi ai facut sex poti sa ramai oricand se poate intampla nu vreau sa te sperii, chiar nu stiu ce sa zic cel ai bine ar fi sa mergi la un ginecolog el are experienta si stie exact ce sa iti zica, daca tie rusine de medic du-te la o femeie ginecolog cum ne intrebi pe noi asa o poti intreba si pe ea si ea te poate ajuta mai mult ca noi multa bafta chiar nu stiu ce ar putea fi in cazut tau. inca ceva intreaba-ti partenerul sa vezi daca a lasat ceva la tine in vagin sau nu (sperma ma refer) poaet te mai liniteste rasp lui ia inima in dinti si mergi la medic cel mai bine

| ursulet_5156 explică:

Multumesc de raspuns.
Nu imi este rusine sa merg la ginecolog dar nu vroiam sa mai ajung atat de curand, am mai fost pe 5 decembrie pentru papanicolau, control de rutina si urasc valvele alea, dar o sa merg maine, mi-am facut programare.
Testul il facusem chiar pe 18 ian, seara
O zi buna si va dau vesti cu raspunsul doctorului.

| ursulet_5156 explică:

Fetelor am mers la doctor, mi-a zis sa imi fac un nou test dar dupa o saptamana.
Asa ca mai astept sa treaca si saptamana asta si o sa il fac.
pup