| FetitzaCuOchiAlbastrii a întrebat:

Mi-am facut un test de sarcina si a iesit negativ. Dupa maxim o saptamana mi-a venit menstruatia dar nu ca de obicei m-a tinut doar 3 zile (ma tinea 6). A fost o menstruatie mai ciudata, dar acum am niste dureri de burta dimineata si putine greturi, la fel si in timpul zilei dar nu aproape tot timpul. Este posibil dupa o menstruatie ciudata pe care am avut-o sa fiu insarcinata? PS: secretia vaginala nu e ca de obicei e mai maronie. Dau funda pentru cel mai pun raspuns! :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la doctor, nu căuta sfaturi pe TPU.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Mersi pentru funda, ai fost la doctor?

13 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Buna!
Trebuie sa treaca minim o saptamana de la contactul sexual pentru ca testul de sarcina sa arate rezultatul corect. Mai ia unul si vezi cum iese si daca e tot negativ fugi la doctor.

| Codreanu_Anduta_1991 a răspuns (pentru Adry05):

Minim o saptamana?! Testul se poate face dupa minim 21 de zile. Numai analiza medicala se poate face mai devreme. Bafta!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Adry05):

Ai macar cel putin cea mai mica/vaga idee despre modul/mecanismul de functionare, adica ce conditioneaza corectitudinea unui test de sarcina? Se pare ca nu din moment ce o indemni sa-si faca testul de sarcina aiurea, adica intr-un moment in care rezultatul va fi 100% NEGATIV. Deci daca 2 teste consecutive sunt negative, trebuie sa fuga la doctor?, hai ca asta e buna. rolling on the floor Ar fi indicat sa te informezi inainte de a da astfel de indicatii "pretioase".

| Adry05 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Da, am. Am zis sa mearga la doctor pentru ca astfel de siptome mai apar la sarcini si facand doar un singur test de sarcina se mai intampla sa greseasca. Iar daca nu e vorba de sarcina ar trebui sa mearga la un doctor pentru ca nu e deloc ok ce se intampla cu ea. Esti chiar atat de incuiat de nu intelegi ce am vrut sa spun?

| Adry05 a răspuns (pentru Codreanu_Anduta_1991):

Pe naiba. Sarcina se vede deja dupa minim o saptamana.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Adry05):

Timpul minim necesar pentru a se realiza concentratia minima detectabila de hormon hCG prin testul de urina se realizeaza dupa 21 de zile. Orice test efectuat inainte de acest termen va avea rezultatul NEGATIV in toate cazurile. Ar fi bine sa te informezi inainte de a debita INEPTIILE tale. Daca 2 teste confirma ca nu esti insarcinata de ce sa mai mergi fuga la medic : "" ...Mai ia unul si vezi cum iese si daca e tot negativ fugi la doctor..."" ti-am transcris indemnul IDIOT SI CRETIN din raspunsul tau. Iti atrage atentia si D-na Codreanu Anduta si tu ""experta"' in loc sa te inveti iti reafirmi lipsa greseala si continui sa sustii prostia. Oare cine este incuiatul in acest caz? cei care te corecteaza sau tu careesti incapabila sa intelegi ca este gresit ceea cesustii. Citeste, invata, informeaza-te si pe urma s-ar putea sa nu mai dai astfel de "' lectii '". rolling on the floor O sarcina la cel mai performant ecograf se poate observa doar de prin saptamana a 5-a, asta asa ca o completare pentru lipsa ta de cultura.

| Adry05 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Daca are astfel de simptome ce vrei frate sa faca? Sa stea acasa si sa sufere in loc sa mearga la un medic? Ai stat sa scrii aici ditamai romanul fara niciun sens doar ca sa-mi dovedesti inca o data ca esti incapabil sa intelegi ce am vrut sa spun. Iar aceste "prostii" le-am aflat de la un om de peste 30 de ani care a fost cu mai multe femei decat triplezi varsta ta, nu insistam pe o idee daca nu aflam de la cine care chiar stie in domeniu. Dar nu-mi mai bat mintea cu tine, esti doar un frustrat care nu stie sa se exprime decat jignind. Din partea mea poti sa-ti dai in cap cu "cultura" ta, daca asta consideri tu cultura. Nici nu ma mira. Cred ca doar asa faci non stop, stai si citesti despre sex pentru ca oricum n-o sa obtii niciodata asa ceva. Nu cred ca s-ar uita vreodata o femeie la tine cu caracterul asta jegos pe care-l ai. Probabil doar cea cu cele mai putine pretentii, femeia platita pentru a-ti da tie o ora de placere. Mi s-a acrit de persoanele ca tine care nu stiu altceva decat sa debiteze cate o jignire la fiecare proprozitie fara sa fie in stare sa se exprime civilizat.

| Codreanu_Anduta_1991 a răspuns (pentru Adry05):

Se vede sigur... cine te-a invatat asta?! O sarcina ajunge sa se vada abia dupa 3 /4 saptamani.Nu face tu pe desteapta ca vezi ca nu stii. La o saptamana fatull este prea min pentru a se observa. Ce naiba, de unde citesti tu toate prostiile astea, din benzile desenata. Axui ne spui ca barza ii va aduce copilul.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Adry05):

Spune-i acelui "om de peste30 de ani" ca-i transmite unul care are aproape 30 de ani de activitate in domeniu ca habar nu are despre aceasta problema si te-a invatat prostii.In rest ce sa mai lungim discutia.Din pacate, cele ca tine merita acest mod de a fi tratate. Nu obisnuiesc sa ma cobor la nivelul uneia de teapa ta sau sa polemizez cu un/o adolescent/a decat in cazul in care respectiva este PROASTA, INCULTA, INGAMFATA dar mai ales PROST CRESCUTA.Ti-as putea fi tata desteapt-o, trebuia sa-ti fi dat seama daca aveai un pic de inteligenta

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca testul de sarcina s-a facut inainte de trecerea celor 21 de zile de la momentul ovulatiei sau a ultimului raport sexual (daca acesta s-a petrecut ulterior perioadei fertile), rezultatul nu poate fi considerat corect decat in cazul in care se face o a 2-a testare dupa circa 4-5 zile si rezultatul noului test confirma rezultatul initial.Pentru a fi 100% convinsa ca esti sau nu esti insarcinata poti face un test de sarcina pe baza analizei de sange facuta intr-un laborator de analize medicale al carui rezultat intotdeauna este garantat ca fiind cel corect in proportie de peste 98%. O alta posibilitate ar fi o consultatie ginecologica in urma caruia medicul sa iti poata da un raspuns avizat. Multa sanatate.

| LoveSleep a răspuns:

Sex ai făcut?

| Codreanu_Anduta_1991 a răspuns:

Buna! Nu pot sa iti spun exact ce se intampla, ai uitat sa precizezi cateva detalii :
-Ai fost in perioasa fertila cand ai avut actul sexual neprotejat.
-Dupa cat timp ai facut testul de sarcina (acesta trebuie facut la minim 21 de zile de la actul sexual)
Se poate sa fii insarcinata daca ai fost in perioada fertila si el a ejacuat inauntru, iar, in acest caz, aceasta poate fi o sangerare, nu o menstruatie normala. Poti sa iti iei inca un test, si vezi ce iese. Bafta! happy