| Swae a întrebat:

Buna fetelor!

Cunoasteti branduri de makeup potrivite pentru persoane alergice? Deseori imi lacrimeaza ochii, imi curge nasul, ma doare in gat si am simptome ca si cum as avea o sinuzita.
Daca tot am probleme, ce metode as putea pune in practica pentru a ameliora simptomele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Denisa0954 a răspuns:

E foarte posibil sa fii alergica la un singur ingredient din compozitia machiajelor. Deci, până nu stii la ce anume esti alergica nu prea poti face ceva in acest sens. În schimb ai putea consulta un medic dermatolog si unul alergolog

| Swae explică (pentru Denisa0954):

Buna.
Asta fac, chiar azi am o programare la dermatolog. Machiajele le-am tot schimbat, am ajuns sa port si hipoalergenice de la Bell si tot am reactii ciudate..sunt mult mai tolerabile decat altele, insa tot am niste simptome mai usoare, dar tot agasante. Chiar si daca as face niste teste, nu cred ca si ar da alergologul seama din prima.
Imi place sa experimentez mult cu machiajele si nu folosesc doar un singur produs.
Folosesc si eyeliner, iluminator, diverse pudre, rimel..etc.
Tin sa spun ca am reactii si de la anumite geluri de dus si sapunuri.
Mereu imi iau din raionul de copii, folosesc creme hidratante si evit sa port machiaj cat mai des. Port atat cat imi permite organismul. Sau daca am vreun eveniment mai special/formal la care ar trebui sa fiu. (atunci voi aplica fdt, eyeliner, de toatelaughing)
Dar intr o zi obisnuita nu prea port nimic in afara de ruj.