| pitik200 a întrebat:

Buna fetelor! M-am inscris pe acest forum in speranta ca voi gasi cateva mamici care (din pacate) au trecut la inceputul sarcinii prin sangerari.
Ultimul C.M a fost in Martie (3-7), asteptand la fel de *nerabdatoare* urmatorul C.M, spre surprinderea mea, acesta nu mai sosea?
Aveam sanii umflati si ffff durerosi+ sensibili de aproape 2 saptamani, asa ca am decis sa fac un test chiar in noaptea de Inviere, dupa cele 3 minute critice de asteptare acesta a iesit POZITIV! I-am multumit Domnului ca imi face si mie si iubitului meu un asemenea cadou chiar in saptamana mare ❤️. Tot in acea seara am avut si -sangerarea de implantare-
Joi, 12.04, m-am trezit iar cu cateva pete maronii pe hartie si am zis ca trebuie sa ajung la Spital neaparat.
La spital, in sfarsit, mi-a confirmat Dl. Doctor ca sunt in saptamana 5 si cateva zile, in urma unei ecografii, mi-a prescris in continuare sa iau Arefam Progesteron in fiecare zi cate o pastiluta. Bucurie mare!
VINERI 13.04. Dimineata toate bune, spre seara *ora 18:00* m-am ridicat din pat si am simtit o scurgere, m-am gandit ca este tot scurgerea alba/galbena pe care o aveam de obicei insa NU! Era sange in toata splendoarea, fara cheaguri, inchis la culoare.
In 10 minute am ajuns la Camera de Garda, am fost consultata intravaginal, ecografie intravaginala, au sesizat Doamnele Doctor ca intr-adevar sangerez putin. (La ele chiar sangeram putin, probabil sangele meu s-a speriat si a preferat sa se consume acasa).
-Bebe era la locul lui, ba chiar incepea sa se vada embrionul!❤️❤️ -
Mi-au prescris 2 pastilute de Arefam intravaginal dimineata si seara + 3 pastilute de NoSpa.
Ok. In acea seara am pus o capsula, a doua zi dimineata iar sange mult. Am pus capsula de dimineata, pe la pranz era scurgerea maronie spre galben spre transparent. Seara inainte de culcare, inainte sa pun capsula, iar sange mult.
Azi dimineata, ora 4:00, ma trezesc ca se simtea ca s-a facut plinul de sange si ar trebui sa il golesc, acelasi sange ca si pana acum. Iar capsula de dimineata pusa, acum sunt la etapa de scurgere maronie galbena transparenta.
Deci... cineva??‍♀️

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa mergi la ginecologul tau, cel pe care ti l-ai ales sa iti urmareasca sarcina, fiindca e posibil sa ai nevoie de invetsigatii mai multe decat ti se pot face la camera de garda. La camera de garda se pot face foarte putine lucruri, in mod normal orice mers la camera de garda trebuie urmat de o evaluarea completa, u programare, in conditii normale. Tratamntul cu Arefam e bun, dar nu o sa-ti tina sarcina singur, el ti-a fost dat sa il iei pana ajungi sa faci mai multe investigatii. Maine va trebui sa te vada medicul tau ginecolog, sa decida daca ai nevoie de internare si ce investigatii trebuie sa mai faci.
Cu repaos la pat (banuiesc ca il aplici deja) si tratament, poti intrerupe sangerarea si sa continui cu sarcina (mai ales ca sangerarea nu e data de suferinta fetala). Insa exista si riscul sa o pierzi daca tot te duci la camera de garda si nu faci nici un pas inainte.

| pitik200 explică (pentru Brigaela):

Repaos il fac, astept maine sa merg la Dr. Nu mai pot, ard de nerabdare. Sper sa fie totul bine cu bebe!

| Brigaela a răspuns (pentru pitik200):

Incearca sa iti infranezi nerabdarea, ea te poate qagita si ii poate face rau sarcinii. Si stai in pat toata ziua, numai la toaleta du-te, nimic altceva pana te vede medicul. In ziua de azi exista multe metode de a ajuta o mamica sa isi pastreze sarcina, asa ca probabil totul va fi bine.

| pitik200 explică (pentru Brigaela):

Am revenit. Am pierdut sarcina.

| Brigaela a răspuns (pentru pitik200):

Imi pare foarte rau. Era foarte probabil si nu inteleg cum ai interpretat sangerarea initiala ca nidatie dupa ce testul era pozitiv (nidatia apare cu cel putin o saptamana mai devreme). Cred ca si cei de la camera de garda trebuiau sa sublinieze mai ferm ca in prima zi lucratoare trebuie neaparat sa te prezinti la ginecologul tau, mi se pare ca ai amanat enorm de mult.
In fine, de obicei, sarcinile pierdute atat de repede araata ca fatul era prea bolnav sau maformat ca sa traiasca, asa ca probabil chiar daca ai fi mers inca de marti dimineata la spital tot nu ai fi putut pastra sarcina.
Imi pare rau, dar dupa perioada de vindecare puteti incerca din nou, multe femei au sarcini normale dupa ce au pierdut o prima sarcina.

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Oricum ar fi eu îți (vă) doresc sănătate!