| GheizarYx a întrebat:

Help me! Ajutati-ma! E urgent!
Ieri am cazut si m-am lovit la mana dreapta ( scriu cu mana dreapta) si m-a durut foarte atre pe moment. Durerile au continuat, dar au fost suportabile. De azi dimineata a inceput sa ma doara mai tare si s-a umflat putin. Am fost la scoala si am incercat sa scriu, dar nu am scris pentru ca nu am putut. Acum ma doare foarte rau. Nu stiu ce sa fac. Ar trebui sa ma duc la urgenta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| tpumember98 a răspuns:

Trebuie sa iti faci o radiografie. O lovitura trebuie sa doara numai pe moment, dar daca durerea continua nu e semn bun, asa ca e bine sa mergi sa vezi ce e, plus ca exista si riscul de a se agrava.

2 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Da,du-te la urgenta pentru investigatii si recomandarile necesare.Numai asa vei avea o noapte linistita fara durere.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, ar fi indicat să mergi la Urgenţă, să-ţi facă o radiografie ( să verifice dacă nu e vorba de o fisură ).

Poţi să-ţi pui şi comprese reci ( ori cu gheaţă ) pentru a se "trage" inflamaţia.

Toate cele bune.