| anonim_4396 a întrebat:

Ieri am fost la dentist de mia plombat o măsea. Am ajuns acasă și am dormit. După câteva ore când mi-a trecut efectul anesteziei am leșinat. A venit salvarea și mi-a zis ca nu trebuia sa dorm ca din cauza aia. Eu am mai pățit odată tot asa și eram singura acasă și a venit sora mea și m-a trezit ca nu ma puteam trezi. Tot de la anestezie.
Medici de pe salvare mi au spus ca nu e bine sa dorm. De ce?
Mulțumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu ai vorbit cu dentistul tău? Nu intenționezi să-i spui problema cu care te-ai confruntat, ca urmare a anesteziei pe care ți-a făcut-o? Pe mine doar curiozitatea și neliniștea m-ar fi împins să-l caut astăzi din nou...
Chiar dacă inițial ar fi fost șocat, ar fi avut un răspuns. Poate ești alergică la anestezii dentare. Poate anestezicul a provocat stările de somn. Doar cei în domeniu, pot cunoaște cauza, restul sunt doar suspiciuni/presupuneri. Data viitoare când te mai confrunți cu situații similare, amintește-i dentistului (chiar dacă nu mai e același) că ai probleme în urma anesteziilor dentare. Sănătate!

| anonim_4396 explică:

Asa am sa fac. Mulțumesc

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ca poti murii in somn, faci stop cardiac daca ai probleme cu inima, de aceea dupa anestezie nu ai voie sa dormi, ca unii au procedat asa si au murit in somn, ce varsta ai?

| anonim_4396 explică (pentru CristiDinBucuresti):

23 de ani.

| Caro34 a răspuns:

Dupa orice anestezie, pacientul trebuie sa stea linistit, intins pe pat, dar nu are voie sa doarma. El nu trebuie sa ramana singur fiindca poate adormi si nu-i OK. Daca deja ai mai patit-o, de ce mai "incerci inca o data marea cu degetul"? Ai 23 de ani, lupta pentru viata ta! Daca esti singura, nu te intinzi pe pat ca sa nu existe riscul de a adormi, insa te acoperi cu o patura si faci o pauza de cateva ore sau rogi o prietena sa te viziteze sa fii mereu insotita. Ii explici ca nu ai voie, pentru nimic in lume, sa adormi si ea va fi cateva ore cu tine, apoi o conduci acasa cu atentie sporita! Numai bine!

| anonim_4396 explică (pentru Caro34):

Si câte ore nu ai voie sa dormi? Pai știu dar nu am crezut ca o sa pățesc asa
Când am fost ultima data la dentist nu am dormit si nu am leșinat.

| FoxyM a răspuns (pentru anonim_4396):

Încearcă să astepti sa iti treaca anestezicul adica sa începi să îti simti acea parte care a fost anesteziata.In rest, fara somn...chinuiete putin pentru viata ta.

| FoxyM a răspuns (pentru anonim_4396):

Încearcă să astepti sa iti treaca anestezicul adica sa începi să îti simti acea parte care a fost anesteziata.

| Caro34 a răspuns (pentru anonim_4396):

Normal 4 - 6 ore! Numai bine!

| FoxyM a răspuns:

Salutare! Nu ti se da voie sa dormi sau sa manaci nici la operatii nici la corectarea sau extragerea dinților.Eu am avut apendicită si au spus sa stau trează pana imi simt picioarele pana la zona inghinala,si m-am chinui pentru ca eram obosită. Anestezicul are ingrediente foarte complexe si periculoase, si se recomanda ca in viata sa poti face cat mai putine, daca se poate, iar daca nu sănătatea este cea mai pretioasă, si trebuie sa suportăm si anestezice in functie de problemele avute.Meriti"a doua sansa"

| anonim_4396 explică (pentru FoxyM):

Deci de aceea am leșinat?

| FoxyM a răspuns (pentru anonim_4396):

Cam da! Depinde si de starea ta de sanatate, deoarece poate fi un alt factor.