| anonim_4396 a întrebat:

ieri mi-a venit ciclu si imi este foarte jena sa ii spun mamei mele.eu de fire nu sunt rusionoasa.cum ii pot spune? dau fundita si multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Interesant. Ne spui nouă, dar celei care te-a făcut nu. Înțelege că toate fetele/femeile trec prin asta. Este un subiect normal, ți s-a întâmplat ceva firesc. Ceva de discutat în șoaptă a devenit din cauza băieților nesimțiți și imaturi care se simt mândri că au aflat un maaare secret, dar nu e adevărat. Eu, spre deosebire de altele nu zic în șoaptă și vorbesc liber despre asta fiindcă știu că e ceva fiziologic, ca și când ți-ar pica un dinte, ți-ai rupt o unghie, ți-ar crește păr pe picioare, lucruri normale. Spune-i PUR ȘI SIMPLU că ți-a venit menstruația.

15 răspunsuri:
| PetreConstanta a răspuns:

Daca mamei tale iti este jena aici NU ITI ESTE RUSINE sa intrebi Ce se intampla fetelor cu voi

| AlxMro a răspuns:

Cum poti sa spui pe TPU si sa nu spui mamei tale?

| littleblackgirl a răspuns:

Nu este rusine sa ii spui mamei tale acest lucru. Suntem fete si avem aceleasi probleme. Te duci la ea, o iei deoparte si ii spui: "vreau sa-ti spun ceva, doar ca mi-e putin rusine. Astazi mi-a venit menstruatia". Ea va sti ce sa-ti spuna daca ai nevoie de ceva legat de acest subiect, ai sa vezi ca iti va fi mult mai usor. Sper ca ti-am fost de ajutor!

| Iasmiine a răspuns:

Ii spui ca ti-a aparut niste pete rosii pe chiloti sau lasi chilotii patati la vederea ei, iar ea te va intreba.

| Pixel2009 a răspuns:

De mama ta nu trebuie să îţi fie ruşine. În fond, ea te-a născut, a fost lângă tine când ai făcut caca, când ai vomitat şi alte lucruri scârboase deci nu ai de ce să te ruşinezi, ea te adoră şi aşa o să fie tot timpul. Eu i-am spus mamei mele râzând că mi-a venit ciclul şi ea tot râzând mi-a dat primele absorbante. Nu ştiu de ce râdeam... de proaste ce suntem amândouă :p
Faza e că trebuie să`i spui. Găseşte un moment când sunteţi singure şi zi`i direct : "Mamă, mi-a venit ciclul. " Ea o să fie bucuroasă că are " fetiţă mare ".

| MeDeEa14DeEa a răspuns:

Gandeste-te putin:
-Si mama ta a avut si inca are;
-Ea iti poate da cele mai bune sfaturi in acest caz;
-Nu este nimic rusinos;(rusinos ar fi momentul in care trebuie sa-i spui profesoarei sau profesorului de sport cand ai ciclu).
Si eu am, si toate fetele care incep perioada de pubertate au ciclu.Eu sper sa primesti curajul necesar pentru ai spune mamei tale.Succes!

| NIGhTmArE187 a răspuns:

Buna,nu trebuie sa iti fie jena,doar e mama ta,poti sa-i spui orice,nu e ceva rusinos, toate femeile patesc asa, eu spun sa ii zici fara nici o teama.

| nopenopenopenoope a răspuns:

Va multumesc mult, stiu la cine sa apelez cand am nevoie de ajutor:*>big grin

| Ancuta7878 a răspuns:

Si eu am trecut prin asa ceva. Uite cand vorbesti la telefon cu mama ta zi ca ti-a venit si ce e de facut.E greu dar sa nu iti fie rusine.
Sper ca te-am ajutatkiss

| Adișa_9127 a răspuns:

Buna! Nici eu nu stiam cum sa ii spun mamei mele asa ca am decis intentionat sa ma patez si sa ii arat mamei spunandu`i ca am patit ceva care este foarte normal pentru varsta mea (pe atunci aveam 13ani)iar ea si-a dat seamalaughing.Dar sa-ti povestesc a doua zi supa ce venise tata de la servici vine cu un buchet de flori si cu o ciocolata la mine felicitandu-ma ca acum ma poate considera o mica"femeie".Eu atunci am inceput sa ii rad in fata si l-am intrebat de unde stie iar el a raspuns ca i-a spus mamawinking. Doamne familie de nebuni ca a mea nu o sa mai vezilaughingrolling on the floor.Pa-pa si sper ca nu team speriatlaughing

| eek a răspuns:

Spune i pur si simplu.mama uite am o problema.
nu ti fa griji ca o sa stie cum sa reactioneze pentru ca e ceva normal pentru orice femeie.si ea o sa stie cel mai bine cum sa te ajutehappy

| Amaliutss a răspuns:

Pai ii aratsi happy. asa am facut eu blushing. si n-are de ce sa-ti fie jena. pentru ca`i mama tawinking.

| Bi3 a răspuns:

Ti.e rusine de mama ta. dar aici nu iti este rusine.:d? ( nu te acuz vreau doar sa vezi ca nu e mare lucru )
cum ai postat intrebarea. asa ai putea sa.i spui mamei tale.
< mama am o intrebare.si mie putin rusine sa iti spun. :d ieri mi.a venit ciclul >. scurt si la obiect.

| Ionela03 a răspuns:

Spune-i si atat

| xfakesuicidex a răspuns:

Pai zi si u ca ti-a venit in sf perioada aia a femeii chatterbox chestia aia p luna puii mei laughing baga d la tine