| mVictoria a întrebat:

Ieri seara am terminat de luat ultima pastiluta de anticonceptionale din blister, si deci azi e prima zi de pauza. Insa azi am facut sex neprotejat cu iubitu si a si ejaculat. Intrebarea mea este daca inca azi am mai fost protejata sau daca ar trebui sa imi fac griji si eventual sa merg cat de curand la farmacie pentru pastiluta de a 2a zi? Mentionez ca acesta este prima data, prima luna de cand iau anti-bebe, insa am fost foarte atenta cu ora administrarii. Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Esti perfect si complet protejata in zilele de pauza. Nu este nevoie de pilula de a doua zi, care oricum este strict interzisa daca ai luat contarceptive in ultimele 3 luni (din cauza dozei prea mari de hormoni). dar la tine chiar nu e cazul, riscul de sarcina este extrem de mic, egal pe toata perioada lunii, inclusiv in perioada de pauza.
Totusi, esti extrem de neinformata legat de pastile. Tinand cont ca oricum dupa prima menstra care va fi in curand urmeaza un examen ginecologic obligatoriu, profita de moment si intreaba medicul toate detaliile care iti sunt neclare, ca sa nu iei un tratament atat de dificil si invaziv fara sa stii macar un minim absolut de informatii.

4 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Esti protejata, sa nu cumva sa iei pastila de a2-a zi, iti vei da peste cap echilibrul hormonal si nu are rost. Daca ai luat corect fiecare pastila timp de 21 de zile, nu risti o sarcina, esti protejata si in cele 7 zile de pauza.

| Laurretta a răspuns:

Sunt foarte puține șanse să fii rămas deoarece anticoncepționalele își mai fac efectul pentru căteva ore (max. 2 zile).
Baftă!

| Tso a răspuns (pentru Laurretta):

Anticonceptionalele, luate corect isi fac efectul si in zilele de pauza, nu doar 1 - 2 zile. Nu speria fata degeaba. Iar tu, zayra, daca le-ai luat corect, stai linistita si bucura-te alaturi de prietenul tau, fara pastila de a doua zi, fara nimic. Esti protejata si in pauza de 7 zile.

| mVictoria explică:

Multumesc frumos pentru raspunsuri!