| anonim_4396 a întrebat:

In dimineața asta când alergam, nu știu cum am călcat și ma doare foarte tare încheietura piciorului, de fapt e și umflat. Ce as putea face? Nu vreau sa merg la spital, pot calca dar ma doare îngrozitor.Credeti ca e grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Trustmotorcy a răspuns:

Dacă poți face mișcări cu piciorul sus, jos și stânga, dreapta nu este fracturat, ai doar o entorsă.

Dacă piciorul doar s-a umflat este în regulă, ai întins ligamentele prea mult și trece cu comprese reci și gheață. După o zi sau două posibil să îți apară vânătăi, dacă se întâmplă asta mergi la spital pentru o verificare, există șansa să fie rupte ligamnte, însă în acest caz vânătăile vor fi vizibil negre sau mult închise.

Dacă ți se va face piciorul mov, vânăt pe partea cu glezna nu te speria, sunt și sanse să treacă fără să fi rupt vreun ligament. Stai cu piciorul ridicat și întins, nu-l ține în jos cât timp ai entorsă. Poți cumpăra o orteză din aceea gen șosetă care să-ți țină piciorul fixat sau înfășoară-l cu un bandaj.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

O mica entorsă. Comprese cu gheată.

| Simpatic a răspuns:

In functie de durere si de cat tine citeste aici in care faza a entorsei te regasesti poate fi ceva minuscul care trece in cateva zile poate sa fie ceva putin mai grav :
https://centrokinetic.ro/......sa-glezna/

| IsabelaIssa a răspuns:

Ai piciorul luxat. Trebuie să mergi la spital, poate este nevoie de ghips.

| Freya1 a răspuns:

În primul rând nu mai iesi pe străzi sa alegi in conditiile date. Oricum de acum vei sta mai mult in casa pentru ca ti-ai luxat glezna.Ia sindolor gel, pune gheata si stai in repaus.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Nu am ieșit pe străzi... avem o curte plină cu pomi, teren foarte foarte mare și am mers in curtea aceea și am alergat. Ma așteptăm sa primesc comentarii din astea legate de Corona, ca și cel de mai jos.