| cami2002 a întrebat:

In luna august voi pleca la mare,iar eu am ciclu neregulat, numai ca s-a intamplat ceva ciudat...luna trecuta in iunie mi-a venit ciclul pe 14 si luna asta pe 16 adica la 28 de zile,data trecuta mi-a venit foarte putin,cantitativ, si m-a tinut 7 zile,iar luna asta tot o saptamana dar cantitaviv a fost putin mai mult, apropo inainte de ciclul din iunie a fost lipsa de 9 luni, credeti ca mi-a venit 2 luni la rand ca a fost neregulat? Apropo eu am un chist folicular pe ovarul stang care are 4 cm, doctorul mi-a zis ca se va sparge la 2-3 cicluri regulate...as vrea sa stiu daca exista sanse sa imi vina in august,cand plec la mare,iar daca imi vine cu ce il pot opri, sau macar sa il fac sa curga mai putin...vitamina K ajuta?
URGENT VA ROG MULT sad DAU FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| micurutza2005 a răspuns:

Buna! In primul rand trebuie sa iti rezolvi problema cu chisturile care e destul de mare 4cm nu cred ca se mai dizolva singur daca pana acuma nu a facut-o mai degraba probabil ca va mai creste. Apoi trebuie sa mergi si la endocrinolog cu dereglarile astea nu e ok.trebuie sa reglezi probl.astea hormonale. despre cum o sa iti vina in august nu pot sa iti spun acum exact fiind neregulat, dar daca o sa vina asta e nu trebuie oprit cu nimic trebuie sa il lasi sa isi faca treaba poti sa folosesti ob.chiar pentru plaja dar nu in rest ar fi bine cand e mai abundent sa nu stai in soare activeaza hrmoragia in schimb apa rece a marii va mai opri din abundenta evident echipata corespunzator cu ob-uri din acelea pentru zile cand e mai abundent. Daca mai ai intrebari sant aici.

1 răspuns:
| gabriella12 a răspuns:

Draga mea, aceasta problema nu tine nici de ceea ce faci tu, nici de sfaturile pe care le vei primi pe acest site. Totul tine de corpul tau, iar daca acel chist despre care spui tu s-a spart, atunci crede-ma ca nu poti face nimic sa iti opresti menstruatia sau sa o faci sa "curga mai putin". Cand ai ciclu neregulat trebuie sa fii pregatita tot timpul fiindca nu stii cand urmeaza sa iti faca o vizitawinking Incearca sa reprogramezi data plecarii astfel incat sa fii sigura ca nu coincide cu perioada in care te astepti sa iti vina ciclul. Mai mult de atat nu poti face si in nici un caz nu lua pastile ca sa diminuezi cantitatea menstruatiei. Este corpul tau si totul tine de el si de ritmul tau de dezvoltare.