| anonima2311 a întrebat:

In urma cu 3 luni am aflat ca am un chist ovarian( am aflat deoarece aveam dureri si imi intarziase menstruatia doua saptamani. )Am facut o ecografie ce a desciperit un chist de54 /56 mm. Dupa ce mi-a venit menstruatia am facut din nou un ecograf si nu mai aveam nimic. Ginecologul mi-a zis ca mi se inflamase ovarul sau ceva asemanator. In urmatoarele doua luni mi-a venit ciclul regulat, adica la 28-30de zile. In momentul de fata am din nou dureri, numai ca acestea sunt prezente la celalat ovar. Oare am din nou vreun chist? Si daca da, de da aceasta doctorul imi va da anticonceptionale, iar eu nu vreau sa iau sub nicio forma pebtru ca nu vreau sa ma ingras. De cate ori iau pastile de orice fel ma ingras, poate si pebtru ca mananc putin mai mult. in copilarie am luat pastile vreo 6 ani datorita unei probleme de sanatate si ma ingrasasem foarte, foarte mult. La acele pastile am renuntat pe la 13 ani, dupa care am inceput sa slabesc. Nu vreau sa trec din nou prin acestea, ma simt complexata de fiecare suta de grame pe care o pun pe mine. Da, stiu ca e vorba de sanatatea mea si ca, daca ginecologul.imi da anticonceptionale trebuie sa le iau, dar daca ma ingras voi fi complexata si depresova si tot restul, imi va face rau pe plan psihic! Ce sa fac? Ce ma sfatuiti? Am 17 ani si nu mi.am inceput viata sexuala.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Nu e adevarata chestia cu anticonceptionalele ca ingrasa, asta depinde de fiecare femeie, totul tine de psihicul ei, daca gandesti intr-o oarecare masura negativ, atunci da te vei ingrasa, daca mergi normal pe alimentatia pe care o ai ca si pana acum, vei avea aceleasi kg sau ba chiar mai putine.

Am luat anticonceptionale dupa operatia de chist ovarian timp de 2 ani si pot sa spun ca nu m-am ingrasat nici un kil. Anticonceptionalele imi fusesera prescrise pentru a nu-mi reaparare alte chisturi.

Mai fa-ti o echografie si consulta alt medic ginecolog. E bine sa consulti nu numai un singur medic, sa ai informatia de la 2-3 si poate sa te indrume catre alt tratament. Ori de ce nu un medic naturist poti incerca, caci si cele din plante dau efect pentru eliminarea chisturilor de pe ovare.

Multa sanatate!

| ElenaSA a răspuns:

Cu greutatea te vei descurca tu cumva-gimnastica, hrana sanatoasa, mai reduci din dulciuri. Problema este ca aceste medicamente sa nu duca si la alte efecte negative.

| Alexandr a răspuns:

Ia-le si incearca sa faci sport si sa mananci sanatos ca sa dai jos kg in plus!