| queneen a întrebat:

In urma cu aproximativ o saptamana am fost la oftalmolog deoarece ma dureau ochii si eu in trecut a mai trebuit sa port ochelari si nu i-am purtat.Doctorul mi-a spus ca am la ochiul drept -2 si -0, 25 la stangul si m-a pus la un fel de aparat si sa apas pe o telecomanda de fiecare data cand vedeam niste luminite fiindca eu i-am spus ca am stari de voma si ameteli si ii era frica sa nu am ceva la cap dar la finalul testului, doamna doctor a spus ca nu am nimic la creier. Vreau sa mai spun ca desi doctora mi-a spus sa fac pauze de 30 de minute atunci cand stau pe telefon, eu nu o fac. Deci stau toata ziua pe telefon fara pauze, mai ales ca toata ziua stau acasa si cam asta fac, stau cu ochii in telefon si am dureri foarte mari de cap sau ma doare doar partea dreapta sau stanga dar uneori nu foarte tare, sunt dureri suportabile. Si mai simt asa si dureri de la ochi spre frunte (sper ca stiti ce vreau sa zic). Nu stiu ce m-a apucat sa caut despre tumoarea la cap (pe creier) si tot stau cu frica in mine sa nu am vreo tumoare. Credeti ca dupa ce imi vor veni ochelarii imi vor trece aceste dureri? Eu am mai vorbit cu alte persoane ce poarta ochelari si mi-au spus ca aceleasi simptome le-au avut si ei, chiar mai rau dar o data ce incepi sa porti ochelari iti trec.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună, nu te mai speria degeaba nu e tumoare la cap, tu ai probleme cu ochii, poartă ochelarii care ti i-a dat medicul si totul va fi bine.

| Celcestietot a răspuns:

Este de la tensiunea oculară. Încearcă să o lași mai moale cu display-ul telefonului sau a ceea ce folosești tu, dacă nu vrei să îți crești riscul de glaucom. Eu la glaucom știam că ai stări de vomă, sper sa nu ai așa ceva. Toate cele bune!

| queneen explică (pentru Celcestietot):

Multumesc frumos!

| alina2k18 a răspuns:

Testul acela cu luminite si telecomanda a fost pentru camp vizual, nu are legatura cu ce zici tu.
Poarta ochelarii cand iti vin, tu in acest moment iti fortezi foarte tare ochii ca sa vezi la distanta pentru ca ai miopie.
Fa un pic mai multa miscare, nu mai sta chiar toata ziua pe telefon ca anchilozezi laughing iesi in parc, ia-ti un catel eventualwinking
Bea apa suficienta si nu te ridica brusc in picioare, ca posibil sa iti scada si tensiunea cand faci asta si de acolo si ametelile astea.
Nu strica si un control la medicul de familie si un set de analize uzuale daca nu le-ai mai facut de >6luni.

| queneen explică (pentru alina2k18):

Ultimele analize le-am facut in octombrie dar am sa mai ma duc la medicul de familie sa mai cer