| Crisstinayy12 a întrebat:

In weekend am luat o răceala de la o prietena. M-am trezit duminica cu durere de ureche. Seara am facut febra si am fost la doctor si a dat multe medicamente dar tot ma simt rau si am febra. Si ma doare puțin urechea cand o ating. Am fost si la scoala astazi chiar daca aveam febra. Uneori imi scade febra si la scoala sunt ok dar acasa is rupta de obosita. Sfaturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Continua cu tratamentul si consuma fructe, in special citrice. Mergi la ORList sa iti vada urechea, sa nu ai vreo otita sau sa fie tot de la raceala, desi pentru linistea ta consulta si alt medic de specialitate.
Bea ceaiuri cu miere si lamaie, intr-un pahar pune o lingura de miere cu 1/2 suc storc de la lamaie si consuma de 3 ori dupa mesele luate, ajuta foarte mult pentru intarirea imunitatii, tuse, bun antiseptic si antibacterian. O raceala poate dura si 2 saptamani, mai ales ca este perioada cand mai toata lumea este racita si gripata. Consuma si multe lichide te vor ajuta sa te hidratezi pe intreaga zi. Daca te simti rau, ia-ti o adeverinta medicala si stai 1 saptamana in casa, te vei pune mai repede pe picioare.

Insanatosire grabnica!

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

La ce medic ai fost? Du-te la un ORL-ist, vezi ce zice, medicul de familie îți poate da doar un bilet de trimitere. Poate că ai o infectie la ureche, nu o răceală.
Dacă ai posibilitati financiare, ai putea încerca și la o clinică privată, fiindcă te primesc imediat la consultatie.