| FunkySmile a întrebat:

Hi. Am facut otita, iar luni m-am dus la medic fiindca ma durea groaznic straight face, mi-a dat tratament : Ciplox, Clotrimazol, Norofen Expres si mi-a spus sa imi fac spalaturi cu rivanol straight face. In seara aceea am avut dureri groaznice si febra pe la 37 cu 6. Marti am fost din nou si mi-a mai adaugat la tratament Cuminol, iar in loc de Norofen Express mi-a zis sa iau Norofen Forte. Iar de Marti nici un rezultat, aceeasi durere dar mai ales seara si ma doare cumplit urechea si nu doar urechea si pe dinafara si pe langa ea chiar si un pic pe gat iar acum febra am ajuns sa o fac de marti seara si mai mare urca repede la 38 cu 4 si scade foarte greu, extrem de greu iar daca scade ajunge pe undeva pe la 37 cu 4 - 37 cu 6. Maine e joi si m-am gandit sa ma duc din nou la ea, doctora mea e medic rezident straight face. Ea mi-a zis ca in caz de ceva sa ma duc, daca nu oricum luni trebuia sa ma duc oricum. Nu stiu ce sa fac sa ma duc maine din nou? Ziua nu ma doare foarte tare. Dar dimineata si mai ales seara e prapad, nu ma pot suporta de durere imi vine sa urlu, sa ma tavalesc sa plang de durere. Nici nu pot sa mananc din cauza ca atunci cand deschid gura / casc ma doare urechea sad, asa ca nu pot sa mestec ca lumea, asa ca de duminica traiesc cu iaurturi si fructe ( nu ca ar fi o problema deoarece oricum sunt plinuta si oricum vara nu prea mananc) dar totusi si fructele de abia le mananc straight face.
Oare sa ma duc din nou la doctor? Poate nu stiu ma interneaza si imi face niste tratamente injectabile, pentru ca mie foarte frica cu otita asta, o am pentru prima data si e cumplit straight face cand ma doare simt ca innebunesc sad.
Ceva sfaturibatting eyelashes.
Multumesc love struck

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| s4a a răspuns:

Probabil ca te-ai pricopsit cu o bacterie care nu e deloc sensibila la Ciplox. Maine dimineata ar trebui sa mergi urgent la un cabinet ORL pentru a inlocui tratamentul.

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Un singur sfat : du-te la un medic specialist ORL, nu la un rezident!--- rezidentul nu are, inca, experienta profesionala a specialistului in domeniu! --- rezidentul se afla in etapa de formare profesionala!

| Madenstein a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa te duci la alt medic. Si chiar te rog sa o faci.

| Twinky a răspuns:

Nu cred ca se pricepe cineva sa dea sfaturi in cazul asta. Dupa cate am inteles e normal sa te doara daca ai otita, acum nu`s eu medic sa stiu. Daca totusi vezi ca nu`i bine mergi la alt medic si vezi si o a doua parere. Insanatosire rapida!

| ApofissPapaya a răspuns:

Buna, pentru orice eventualitate, ai putea sa mergi si sa ii spui ca nu iti trece. Daca te interneaza vor avea permanenta grija de tine( nu stiu ce sa zic totusi suntem in Romania) dar vei fi supravegheata si te vor mai ajuta ei cu un anestezic ceva. Sper sa te faci bine!