| anonim_4396 a întrebat:

La 14 ani, fiind baiat se poate avea (fara contact sexual!) HPV sau boli genitale de genul acesta? Intreb pentru ca de aproximativ 1 an am un fel de bubite pe penis si sunt ingrijorat. Acestea nu ma afecteaza cu nimic, ci doar estetic si arata ca si cosurile (1-2 sunt putintel mai maricele, insa restul sunt mici) si arata destul de nasol si ma gandeam ca atunci cand voi avea si eu prietena poate va fi "scarbita". Pe langa aceste bubite, pe inelul penisului mai am numeroase bubite mici si albe.
Aveti idee ce poate sa fie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Auzi, da' tu te speli zilnic pe organ? Nu de alta, dar ce descrii tu aici pare a fi o dermatită cauzată de igienă precară.
Bine, HPV fiind un virus, nu e exclusă infectarea prin contact cu suprafețe contaminate (la WC de pildă). Valabil și pentru alte BTS.

| Sl1pKnoT a răspuns:

Daca sunt boli genitale cum sa le faci in lipsa contactului sexual? Iti e frica sa faci laba?

| viooiv a răspuns:

Nu te speli suficient de bine si des.Si spala-te pe miini de cate ori mergi la wc-u.Si mergi la un ginecolog.

| MunteanuIoan a răspuns (pentru viooiv):

laughing))

| mihai69 a răspuns (pentru viooiv):

Și la ginecolog ce să caute?!? Că doar nu zise nimic despre vreun vagin...