| Deyy a întrebat:

Buna, la ce varsta vine menstruatia si ce simptome iti aduce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Menstruatia nu este o boala sa "vina" cu simptome. Cauta pe net, sunt atatea site uri de educație sexuala, spre exemplu, pe Youtube.

| Lioana a răspuns:

Menstruatia poate veni pentru prima data intre 9 și 17 ani.
Simptome specifice nu sunt. Fiecare fata are propriile simptome, dacă are.
Simți pur și simplu că ți se umezește chilotul.

| Anon31241212 a răspuns:

La pubertate. Depinde de fete. Sunt la care le vine si la 10 ani, la altele mai tarziu pe la 14. Depinde de cum se dezvolta fiecare. Ca simptome, iti va curge sange din zona genitala, vei avea crampe la stomac ( te va durea stomacul ), te pot durea ovarele sau spatele. Depinde de fiecare. Multa sanatate!

| Ionut58282856 a răspuns:

10 ani si jumatate-11ani vine dupa statistici. Ea vine undeva pe la 10-15 ani, cei mai jos de 10 ani e menstruatie precoce iar dupa 15 ani e tardivă. Durerea poate "radia" către zona lombară sau către picioare şi ar trebuie să cedeze dacă iei un calmant sau un antiinflamator, de exemplu paracetamol sau ibuprofen.