| Andra_Andra_1998 a întrebat:

Buna
Am 10 ani si 6 luni si nu stiu la ce varsta imi poate veni menstruatia si ce simptome voi avea. Va rog sa ma ajutati! Ce simptome voi avea si la ce varsta imi vine menstruatia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Toate femeile sunt diferite deci la unele menstruatia incepe la 8 ani, la unele doar la 15-16, unele au simptome ca dureri de burta, sensibilitatea sanilor si altele, alte femei nu au niciun simptom.
Nu ai de unde sa stii tie cand o sa-ti vina sau cum o sa se manifeste, ar fi bine sa ai mereu de acum un absorbant la tine, pentru orice eventualitate, sa nu te ia prin surprindere, si e momentul in care trebuie sa inveti cum se pune si foloseste un absorbant.

2 răspunsuri:
| Lukasz a răspuns:

Pe la 12 ani vei incepe să ai prima ta menstruaţie.
Sau depinde, poate apărea oricând între vârstele de 9-15 ani.
Pentru a citi mai mult intră aici: http://www.copilul.ro/......a5645.html
O zi bună.

| elenamaria11021 a răspuns:

Nu este o varsta anume la care iti va veni menstruatia. Poate sa iti vina la 11 ani sau chiar si la 17. Nu trebuie sa te ingrijorezi in privinta asta. Si in legatura cu simptomele, la fel. Depinde de fiecare. Cel mai probabil te va durea burta. Sunt persoane care nu simt nicio durere cand sunt la menstruatie. Dupa cum am spus, depinde de organismul fiecarei persoane in parte.