| Innocence a întrebat:

La varsta mea -14 ani- am inaltimea de 1, 66m si greutatea de 50 kg. Majoritatea lumii imi spune ca ar mai trebui sa pun cateva kg. Mama imi zice ca la varsta mea e perfect si daca ma ingras de acum la 18 ani o sa fiu"cat malu`". Nu stiu ce sa fac.eu parca as vrea sa mai pun un kg-2... dar cum pun 1cm-2 deja ma vad grasa. Deci...stiu ca nu par normala [la cap] as vrea un sfat. Sa ma mentin asa, sa mai pun un kg.Totusi si eu ma vad cam slaba :-

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Nu esti deloc prea slaba. Daca vrei sa iei in greutate combina alimentatia buna cu sportul, sa nu ajungi rau.
Pe site-ul asta gasesti cat ar trebui sa mananci in functie de varsta, inaltimea, greutatea ta si activitate: http://www.mypyramid.gov/
problema este ca trebuie sa folosesti unitati de masura americane, asa ca trebuie sa lucrezi in paralel cu google, sa cauti "meter to feet and inch" si "kg to pounds". Aici am facut eu calculul si iti trimit rezultatul:
http://www.mypyramid.gov/mypyramid/results. html? name=undefined&age=14&gender=female&weight=110&heightfeet=5&heightinch=5&activity=sed&weightN=109&heightfeetN=5&heightinchN=5&validweight=1&validheight=1&

11 răspunsuri:
| OanaG a răspuns:

Nu te pune pe ingrasat, lasa-te asa, multe ar vrea sa arate ca tine.

Lasa deoparte ingrasatu`, ca dupa ce ai sa faci copii si a sa pui mormane de grasime pa` tine, ai sa te plangi.

| Cσσкiє a răspuns:

Trebuie să te îngraşi 6 KG, greutatea ta ideală este de 56 KG, dacă ai înălţimea 1. 66. Ai încredere, aşa e cel mai bine. Baftă! happy.

| Ganduri albe a răspuns:

Si eu sunt slaba pentru varsta mea dar nu imi fac deloc griji stiu ca ma voi ingrasa cu timpul. Nu e o problema asa de mare pentru cateva kg. mai tarziu ai vrea sa fii mai slaba si sa renunti la kg pe care le-ai pus.

| JustMe_8650 a răspuns:

Asculta-ti mamawinking

| KATTY_9143 a răspuns:

Pai sunt multe diete, dar cel mai usor ca sa te mentii asa este sa faci sport. Poti alerga, poti face abdomene...ect.
Daca mai vrei sa pui un kg poti manca intr-o zi un produs nesanatos sau orice alt ceva care ingrasa si o sa vezi ce usor se adauga kg.
Eu am 40kg si incerc sa slabesc pentru ca sunt destul de scunda si ma chinui foarte mult sa mai dau un kg jos, asa ca eu iti recomand sa te mentii asa

succes:*

| Innocence explică:

Chiar imi doresc sa mai pun 1 kg dar mi-e frica sa nu "scap" pe urma ca sa zic asa, si sa pun mai mult decat mi-am dorit(oricum, eu de mica am fost o aschiutahee hee)...

| Innocence explică:

Am uitat sa mentionez: masurile [laughing] sunt: 91-65-91... e in regula?raised eyebrows

| DaughterOfDarkness a răspuns:

Ai talia unei balerine dar eu sincer iti zic ca totusi ar mai trebui sa pui macar 1-2 kg. Mi-as dori sa fiu si eu atat de slaba ca tine!

| ana_5516 a răspuns:

Am 12 ani si sunt mai inalta decat tine, dar am greutatea ta si ma vad putin cam grasa. Eu zic sa nu mai pui nici-un kg. Dar trebuie sa arati asa cum iti place. E decizia ta.

| poleaccristina_8734 a răspuns:

Trebuie sa te mai igrasi sigur laughing
Ar fi trebuit sa te mai ingrasi ink 6 kg tongue
dar poti sa te mai ingrasi 2, 3 kgwinking
Ca la greutatea ta asr mai trebui sa te mai ingrasi un pic big grin

| nicegirl a răspuns:

Eu nu stiu ce sa zic. Am sa iti dau un sfat dar nu stiu daca o sa il pastrezi, eu zic sa mai pui cateva kg. Oricum de crescut o sa mai cresti