| anonim_4396 a întrebat:

Ma cheama Alina.Am 14 ani, 1.70 si 70 si ceva de kg. Nu mananc mult, ba chiar foarte rar, nu-mi place sa mananc dimineata ci seara, dar nu mult.

In copilarie am fost un copil normal, ba chiar am fost foarte slaba, dar o intr-o singura vara am ajuns sa-mi depasesc limita admisa.

Nu prea m-a interesat cum arat pana acum, cand vad ca ma afecteaza aspectu`.
As vrea sa ma ajutati si pe mine cu niste sfaturi pentru slabit, pentru ca am incercat multe modalitati fara efect. Stiu ca ceva eficient ar fi sa merg la sala, dar programul aglomerat de la scoala nu-mi permite...alte sfaturi?
Vreau doar un ajutor. Ceva care sa ma duca la un anumit echilibru. Va rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Una din corectiile pe care trebuie sa le faci la modul tau de viata este sa mananci dimineata si sa nu mai mananci seara dupa ora 18. Un proverb intelept spune:masa de dimineata s-o mananci singur, masa de pranz s-o mamanci cu prietenii iar masa de seara s-o dai la dusmani! Si redu cat poti mai mult painea si dulciurile, mananca multe mere care sunt alimente cu calorii negative si te ajuta sa slabesti si manaca regulat.

soothe
| soothe a răspuns:

Primul ar fi sa mergi la sala sau sa mananci mult mai putin (sa faci si putina miscare).

| cristi202 a răspuns:

Nu incerca tratamente care promit ca vei slabi rapid. Ele doar iti distrug sanatatea, si cind te vei lasa de ele, caci va fi si un asemenea moment, te vei ingrasa mai mult.
Cea mai buna solutie e efortul fizic. Nu trebuie sa mergi la sala ca sa il faci. Chiar de stai in apartament, exista metode sau exercitii care te pot ajuta sa slabesti. Tu trebuie doar sa le faci zilnic.
Si, cum ti s-a mai spus, nu mai minca deloc seara. Un proverb spune ca micul dejun e bine sa il maninci singura, prinzul sa il imparti cu prietenii tai, iar cina sa o dai dusmanului tau. Poate ca ar fi mai bine daca ai face asahappy.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Numai manca seara ca de asta esti grasahappy

| GeorjackX a răspuns:

Eu recomand miscare fizica 1 ora pe zi, nu sunt necesare exercitiile fizice. Alte recomandari sunt: consumul de 2L apa pe zi, deoarece apa ajuta sistemul digestiv, dar si organismul in general. O alta recomandare este aceea de a consuma fibre, nu mancare care contine grasimi. Degeaba, mancam doar o masa pe zi si credem ca o sa slabim. Conteaza sa respectam orele principale ale mesei. Aceasta problema poate sa declansat si din alte cauze, cum ar fi: Hipotiroidismul, diabet, obezitate.
Hipotiroidismul: se manifesta, pe langa celelalte manifestari cu cestere in greutate.
Diabet: nu este neaparat sa se ajunga la diabet, dar zaharul este si el un factor de crestere in volum. Zaharul contine calorii „goale" care are afecteaza echilibrul hormonal, ceea ce duce la cresterea apetitului si la dezvoltarea tesutului adipos, adica ne ingrasa. happy

Răspuns utilizator avertizat
| vdfer a răspuns:

Il sustin p danker...