| anonim_4396 a întrebat:

Am 14 ani, 1.70 si vreo 70 si ceva de kilograme.Nu prea pot sa ma duc la sala fiindca am un program scolar super incarcat.Nu mananc dimineata, ci seara, cand ma intorc de la scoala dar si atunci mananc foarte putin

In copilarie am avut o greutate normala, ba chiar eram foarte slaba, dar intr-o singura vara am ajuns sa-mi depasesc limitele.

Nu inteleg totusi de ce am ramas la greutatea asta, dat fiind faptul ca nu mai mananc prostiile pe care le mancam cu ceva timp in urma

Puteti sa ma ajutati si pe mine cu sfaturi sau nu stiu, o alimentatie sanatoasa care sa ma duca la un anumit echilibru?

Va rog, e foarte important pentru mine

4 răspunsuri:
| OanaG a răspuns:

In copilarie, vorbesti de parca ai avea 20 si ceva de ani.Si acum esti o copila happy

Greutatea ideala pentru tine ar trebui sa fie de 60 de kgwinking

Mananca fructe, vine vara...consuma salate.si fa sport happy Sportul il pot face si acasa nu neaparat la salahee hee Danseaza...Plimbate

| anusha a răspuns:

Salut, faci foarte rau ca nu iei micul dejun, deoarece este cea mai importanata masa a zilei, si nu trebuie omisa.
Un mic-dejun satatos echilibreaza dieta. Un castron de cereale cu lapte este suficient pentru a-i aduce organismului o cantitate suficienta de calciu, de vitamina B6, fier si acid folic.
Un mic-dejun satatos stimuleaza metabolismul si favorizeaza pierderea in greutate. Atunci cand vrei sa urmezi o dieta de slabire, printre lucrurile pe care NU trebuie sa le faci este sa renunti la micul-dejun.

| anusha a răspuns:

As dori sa mai adaug, daca nu ai timp sa mergi la sala incerca cit mai mult sa mergi pe jos. Bafta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai sa slabesti pentru ca ai sa mai cresti, portii mici, mananca si dimineata dar putin, echilibreaza mesele, sa fie consistente si mici ca gramaj, cca 100-150 gr.
Carne de vita peste pui, legume la gratar sau crude, fara carbogazoase, fara dulciuri, 4 felii de pane, fara paste fainoase, cartofi doar la o masa.