| Somebody46 a întrebat:

Ma confrunt cu bacteria Helicobacter Pylori. Am primit tratament: esomeprazol,amoxicilina,claritromicina si tinidazol. Acestea din urma(claritromicina si tinidazol) mi'au fost recomandate sa le iau impreuna,lucru pe care l'am omis si am luat tinidazol apoi,dupa ce am terminat, am inceput claritromicina. Intrebarea este: exista vre'o problema daca le'am luat asa? Stie cineva? Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, ignorarea ta te va costa o repetare completa a tratamentului, pentru ca nu-si pot face efectul sa omoare helicobacter Pylori. Daca ti-a fost recomandat in mod express sa le iei pe toate impreuna, de ce nu ai respectat sfatul medicului?

Conditia ca tratamentul sa functioneze este ca, toate cele 4 antibiotice trebuiesc luate impreuna, la ore exacte sau cum ti-a fost recomandat de medic!

Stiu ca este foarte mult, dar acesta este tratamentul si daca nu nu vrei sa ajungi la ulcer perforat, este bine sa respecti intocmai instructiunile medicului.

| cevdet a răspuns:

Aica cum "dupa ce l-ai terminat"? Dupa ce ai terminat folia/cutia? In acest caz, s-ar putea sa nu-si faca efectul. Unele medicamente au efect numai impreuna cu altele.

| SilviaPunct a răspuns:

Julliana are dreptate, tratamentul de eradicare pentru H. Py. este standard, acelasi pentru toate tarile (doar durata difera in protocolul americanilor dar medicatia este aceeasi). Mergi si spune-i medicului ce s-a intamplat ca sa primesti o alta reteta pentru antibiotice si ipp. Multa sanatate!