| emma03 a întrebat:

Ma doare capul ingrozitor, ce sa fac ca sa nu mai mai doara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| NoNameJunior a răspuns:

Ceao,emma! i-a un algocalmin. daca nu suporti pastilele si crezi ca nu este nevoie de ele, te intinzi in pat, bei un ceai si stai linistita.insanatosire gravnica!

10 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Daca suspectezi raceala, e bine sa stii ca din inflamatie rezulta un surplus de lichid care preseaza pe creier, si simti durere pana iese prin sinusuri si secretie nazala.
Iti rescomand biter romanesc, o lingurita cu putina apa ( e cam amar).
Mai sunt si remedii homeopate. Mie nu mai stiu care mi-a ajutat ca mi s-au deschis canalele nazale si ies mai usor secretiile ( mi-a dat vreo 5 ( Drenor, Nux Vomica, Aconit, Natrum Mur; parca si Anacardium).
E bun si paracetamolul si aspirina.

| RedGuy a răspuns:

Pentru mine cel mai bun "medicament" pentru durerile de cap este somnul.Cand ma doare capul ingrozitor ma pun sa dorm si cand ma trezesc, ma trezesc fara durere.Mult noroc.

| ppr a răspuns:

Si eu sunt la fel, doar ca la mine durerile is constante, si asta de cateva luni.pana la urma am hotarat sa ma duc la medicul de familie si mi-a dat 3 bilete de trimitere. unul a fost la neurologie, de unde mi-a dat sa iau 3 ml de tanakan in fiecare zi (cauta pe net despre el).al doilea bilet a fost la ORL,de unde mi-a spus ca nu am nimic. ultimul a fost la oftalmologie, unde mi-a spus ca am dioptrii de -0, 50 si +1, 50.am luat tanakan o luna,dar nu mi-au trecut durerile si am revenit la oftalmologie, unde mi-a recomandat doctorul ochelari.tin sa-ti spus ca mi-au crescut dioptriile si acum trebuie sa-mi fac ochelari.dar culmea necazului, nu ma mai durut capul de doua saptamani.deci mai bine consulti un doctor daca durerile nu-ti dau pace nicio zi.bafta!

| iushsm a răspuns:

Du-te la un neorolog.E posibil sa ai dioptrii mari si trebuie sa porti ochelari ( asta daca nu ai deja) Daca ai, trebuie sa ii porti non-stop aproape laughing

| emma03 explică (pentru iushsm):

@iushsm iti multumesc time out. nu port ochelari oh go on

| ElenaDiana2000 a răspuns:

Da-te cu lapte! (nu glumesc...asta fac eu iarna..am aceias reactie le frig) Te puup si spor la treaba!

| aura23acp a răspuns:

Un nurofen sau panadol

| emma03 explică:

@iuhsm multumesc de raspuns time out. nu port ochelari. sunt convinsa ca e o raceala numai ca nu stiu ce sa mai iau ca sa nu ma mai doara.

| emma03 explică:

Multumesc !

| Eliza1908 a răspuns:

Ia un Codamin P