| BubbleShoot a întrebat:

Buna :*
ma doare gatul. ce metode sunt ca sa scap de aceasta durere? straight facestraight face.( miere) Fundabatting eyelashes

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns:

Sal, multa limonada (mai concentrata) si multe ceaiuri indulcite cu miere! atentie! nu trebuie sa le bei nici reci dar nici fierbinti (si aici ma refer la ceaiuri) ci la temperatura camerei! sanatatae!

| Veme a răspuns:

1. Hexoraletten tb 4/zi - dezinfecteaza gatul si anesteziaza (deci ia instantaneu durerea si in timp inlatura si cauza - infectia virala sau bacteriana)
2. Ibuprofen 200mg 3/zi, dupa mese
In 5 zile max trebuie fie sa iti treaca fie sa evolueze, sa apara tuse cu expectoratie, febra mare, caz in care mergi la doctor.

| Codeine a răspuns:

Metode naturalehappy :

Pentru gargara cu apă sărată se amestecă o jumatate de linguriţă de sare cu un pahar de apă călduţă. Soluţia nu se înghite. Aceast tratament ar trebui să mai reducă disconfortul şi să curăţe secreţiile.
Tot petru gargară se poate folosi un amestec de oţet de mere şi suc de lămâie, câte o linguriţă din fiecare într-un pahar de apă caldă.
Combinaţia de lămâie şi miere este faimoasă pentru faptul că uşurează durerea de gât şi se pare că funcţionează, pentru că mierea "înveleşte" mucoasa gâtului, iar lămâia ajută la eliminarea secreţiilor. Amestecă două linguriţe de miere şi sucul de la jumătate de lămâie într-un pahar mare de apă şi bea această băutură.
Umiditatea aerului previne uscarea mucoasei şi astfel reduce iritaţia. Poţi să umpli baia cu abur de la duş şi să stai acolo 15 minute sau să foloseşti un umidificator de cameră, pe care îl curăţi bine la fiecare două-trei zile.

Sper ca te.am ajutat Funda?batting eyelashes