| illesAndreas a întrebat:

Buna,

Ma doare maseaua si nu suport noaptea dar pe timp de zi nu ma doare asa de tare, Cand intra in contact cu apa rece sau mancare ( dar nu prea mananc mancare pe partea stanga unde ma doare ) se calmeaza pentru cateva secunde unde sunt bune si alea si cred ca a fost prombat acea masea acuma 1-2 ani., Dar mai am si gingii rosii inchise

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Mda, şi întrebarea care-i?

DEPINDE de cauza acestei dureri!
Cel mai probabil, ai o carie şi îţi este afectat nervul acelei măsele...

TREBUIE să mergi cât mai curând la stomatolog pentru ca să vadă despre ce este vorba!

Până atunci, pentru a atenua temporar aceste dureri, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Ketorol/Ketonal, Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

Toate cele bune!

| Felys a răspuns:

Sa refacut caria sub plomba, trebuie sa mergi sa iti dea jos plomba veche sa curete si sa puna alta, e clar ca ai o alta carie acolo si nu va trece de la sine ci va fi din ce in ce mai rau

| iulian1302 a răspuns:

Buna! Simptomele pe care le prezinti tu duc la diagnosticul de hipersensibilitate dentara. Cel mai bine pentru tine ar fi sa mergi la un medic stomatolog care iti va spune exact ce este de facut cu acea masea.

| vladutzumuresan1996 a răspuns:

Cand te doare pune vata cu spirt pe maseaa respectiva si tine vata in jur de 5-10 minute pana trece durerea. Si poti face o vizita la dentist, fiindca solutia cu spirtul e doar temporara.