| Mmana a întrebat:

Bună!
Mă numesc Ana.
Sunt constipata de 4 zile. Azi i-am spus mamei și a vrut să îmi bage un supozitor. Eu nu am vrut pentru ca le urăsc sunt foarte dureroase. Și trebuie să îmi dau chiloții jos. Mi-e rușine.
I-am explicat și a zis ca dacă nu vreau supozitoare o sa-mi facă clisma.
Ce este clisma?
Am auzit ca îți bagă un furtun în fund și îți bagă apă. Mai am o prietenă care a făcut clisma și mi-a zis ca a fost oribil. Ce să fac? Mi-e frică! Să o las să-mi pună supozitoare? Am 13 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La 13 ani nu-ti baga nimeni supozitor in fund si nici clisma, doar iti da pastile pe gura si iesi la wc dupa aceea.

Ori pur si simplu manaci niste mere fierte cu coaja cu tot si iesi afara normal si natural.

| Smmo a răspuns:

Cred ca glumesti, nu poti sa iti pui singura supozitorul la 13 ani? Normal ca doare daca ti-l pune altul.

| kGeorge a răspuns:

Bea lapte si mananca prune.

| Alexe0744 a răspuns:

Daca vrei sa te faci bine nu ai de ales, ia supozitor, daca nu trece mergi la medic