| Monoco a întrebat:

Buna ma numesc Andreea, am 12 ani.
Sunt constipata de 4 zile.
Mama a aflat și a vrut să îmi puna un supozitor dulcolax. Dar eu nu am vrut pentru ca ma doare. Imi puteti spune ce sa fac? Doare tare un supozitor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Supozitorul nu doare, dar poate ajuta.
Daca nici maine nu vei avea scaun, atunci luni dimineata mergeti urgent la medic!

| darrio2007 a răspuns:

Nu doare. Ti-l baga in anus si vei scăpa de problemă.

| MarianWLF a răspuns:

Cea mai buna cale e preventia, mergi frumos la magazin, iti cumperi fulgi de ovaz, e in jur de 3-4 lei un pachet, si o data la 2 zile iti faci o portie de terci de ovaz, modul de preparare, masori jumate de cana de fulgi de ovaz, versi intr-un bol, peste apa cat sa acopere fulgii, si o lingurita de miere, dupa bagi la microunde 2 minute pana se umfla si abosorb apa, pentru gust poti pune fructe taiate deasupra, cu banana iese genial. Ideea din spate e, fulgii de ovaz fiind plini cu apa, cand ajung in scaun, il tin moale, si nu vei mai avea probleme cu constipatia.

| Violleta2022 a răspuns:

Sa-ti bagi supozitorul singura, ca sa nu te mai doara.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu doare, doar un pic.

| Fatamuntilor a răspuns:

E o senzatie ciudata, nu doare.
Cred ca poti si singura.Mergi la baie, te speli pe maini, speli bine si fundul, sau macar stergi cu servetele umede..Scoti ambalajul. Stai deasupra cazii cu fundul in sus si introduci cu varful pana simti ca intra.Masezi usoor si gata.

| IAR a răspuns:

Fa miscare si bea apa, cate 3 litri pe zi de apa.
Crede-ma apa AJUTA FOARTE MULT.
Mai poti sa incerci dimineata sa mananci un iaurt si dupa sa bei o cana cu apa, iaurtul sa nu fie rece.

| aaanamariaaa a răspuns:

Nu doare absolut deloc sa stii. El este ca un ulei întărit, imediat cum îl baga se topește. Pe tru asta și este. ori cu scop terapeutic (dacă exista probleme medicale) sau pentru a înmuia scaunul sa te ajute sa ieși mai repede. Poți sa ii spui mamei tale sa încerce sa iti pună un pic de apa calda cu o seringa (fără ac) și sa încerci sa ții funduletul strâns câteva minute și apoi sa mergi la toaleta ca ar trebui sa ajute( ca un fel de clisma ) esti prea micuța sa stii dar poți sa ii spui mamei tale. Si sa o asculți cu supozitorul ca nu simți nimic.

| Monoco explică:

I-am spus astazi dar a zis ca maine vom merge la spital. Ce o sa îmi facă? Mie frica.
Imi face clisma?

| aaanamariaaa a răspuns (pentru Monoco):

Da o sa iti facă clisma. Dar sa nu te sperii ca nu e asa cum crezi. O sa iti pună o doamna infirmiera sau asistenta un furtunel micuț un pic mai gros decât firul unui încărcător de telefon, o sa îl introducă în fundulet și o sa introducă lichid (apa cu ceva solutie) și o sa te pună sa ții strâns din fese ca să stea apa acolo sa poată înmuia scaunul, iar apoi o sa mergi la toaleta și o sa poți sa iti faci nevoia fără probleme. Nu trebuie sa te sperii. Era bine sa fi pus macar un supozitor, ba chiar doua dea lungul zilei și sigur reuseai sa mergi la toaleta. Dar bafta pentru mâine și nu sta cu emoție, o sa fie bine!

| Monoco explică:

Pana la urma am fost la spital. Mi a facut clisma, a fost putin dureros. Dar acum sunt bine. Multumesc pentru sfaturi!

| Monoco explică:

Pana la urma am fost la spital. Mi a facut clisma, a fost putin dureros. Dar acum sunt bine.

| Monoco explică:

Multumesc.