| Razvan_3545 a întrebat:

Ma numesc Razvan si am 15 ani, problema mea e urmatoarea:
Am 1, 85 inaltime si 75 kg si vreau sa ma apuc de sala.am mai facut primavara trecuta pana vara si s-a vazut ceva ceva...de si nu am luat proteine.eu am o problema si cu pieptul il am umic cam mare...cand eram mai mic il aveam si mai mare dar acum cum am crescut si m-am dezvoltat nu mai am piet asa mare m-au ajutat si cele 3 4 luni de sala cat de cat.
Acuma eu as vrea sa imi recomandati ce regim as putea tine pentru a-mi mari masa musculara, ce proteine as putea lua?
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BlackPrincessBitch a răspuns:

O sa fie foarte greu sa cresti in greutate asa cum vrei tu. Adica iti trebuie mult munca si vointa. Ploaie, canicula, zapada... tu sa fii la sala. trebuie sa ai un program dedicat salii de forta. Poti sa iei proteine, dar ai grija. Proteinele nu sunt pentru toata lumea. Unii sunt mai sensibili si incep sa aiba probleme la rinichi, la ficat.
Eu m-am apucat de sala acum 4 ani, am luat proteine, m-am umflat, ma simteam foarte bine. Faceam sala 6 cu 6, adica 6 luni sala, 6 luni pauza (din diverse motive). Am luat in greutate, dar cum nu mai luam proteine, cum tot efortul depus in acele luni, se ducea pe apa sambetei. Dupa 2 saptamani, eram aproape la fel cum eram inainte sa incep sala. Mare dezamagire am avut. Proteinele le luam numai dupa antrenament, 2 cupe intr-o sticla de 0, 5l. In timp, mi-am dat seama ca PENTRU MINE proteinele nu sunt bune. Am avut ceva probleme la rinichi, ureea mi-a crescut mult peste limita normala, iar un alt prieten a avut probleme cu ficatul, a trebuit sa tina un regim strict si s-a lasat de sala. Cred ca daca as fi luat proteine in fiecare zi, si dimineata, si dupa antrenament, as fi avut acum un ficat varza si multe alte probleme. Lasa proteinele, trebuie sa mananci foarte bine, oricum dupa sala ai o pofta mare de mancare.
Acum merg la sala si iau doar vitamine (Centrum, Supradyn etc). Am renuntat la proteine, nu mi-au facut bine deloc. Ba am facut si vergeturi din cauza ca m-am umflat repede si am slabit repede. Nu mai sunt asa umflat, am ajuns totusi la 84 kg la 188 cm, sunt foarte bine definit si nici ca imi trebuie sa fiu mai mare.
Cam asta e in mare cum am facut eu cu sala. Tu o sa auzi tot felul de sfaturi, dar trebuie sa-l alegi pe cel care crezi ca ti se potriveste.
sincer as vrea sa te ajut, ca vad ca iti doresti cu adevarat.
Problema este ca un program care mi se potriveste mie, poate nu ti se potriveste tie. Organismul difera de la om la om. Sunt unii care iau proteine si n-au nimic. Problema este ca poti sa vezi numai experimentand pe pielea ta. Eu asa am facut si mi-a parut rau ca nu am stiut de la inceput cum trebuie sa procedez, nu as mai fi avut vergeturi.
Iti spun cam ce as face in locul tau:
-3 mese pe zi, cele de la pranz si seara foarte consistente.
-dupa masa de pranz, odihna neaparat (o ora, doua).
-pe la 5-6 dupa-amiaza la sala
-de 4 ori pe saptamana.
Programul:
LUNI: piept
MARTI: picioare
JOI: spate, umeri
VINERI: brate

Neaparat sa iti antrenezi picioarele, conteaza foarte mult. S-a facut mai demult un studiu si s-a ajuns la concluzia ca cei care fac si picioare in antrenamentul lor saptamanal, au cu 20% mai multe rezultate (forta, masa).

Apropo de creatina, proteine, normal ca toti cei care le comercializeaza zic ca nu sunt nocive, altfel cum ar mai creste vanzarile?
Poti sa incerci, dar moderat. Eu de exemplu nu am luat niciodata creatina si n-am simtit lipsa big grin

Poti sa mananci carne de pui, este recomandata. Incearca sa-ti faci gratar, schnitzel...chestii de-astea. Si mananca mult

succes... daca schiar vrei iti dau idu meu prin msjbig grinma pricep la d` asteabig grin

8 răspunsuri:
| BlackPrincessBitch a răspuns:

Ok
acum sa-ti mai zic ceva, cand am vrut sa slabesc mama mea mi-a zis sa nu ma las de mancare...sa mananc putin [cu simtzire] dar de multe ori pe zibig grin

functioneaza crede-ma, iar daca tie pofta de dulciuri:gen ciocolata sau altele, mananca dar nu multe o bucatica doua[daca ii vorba de aia mare]

sper ca te-am ajutat

app:fatzi un program...cu ce manamci in fiecare zi. te ajuta chestia asta
big grin

ai doar 15 ani.nu o sa te ingrasi...esti in cresterebig grin

dupa 18 ani. o sa fie mai greu sa slabestibig grin

pa:*

| BlackPrincessBitch a răspuns:

Si tie la fel:*

| OzVrajitorul a răspuns:

Culturismul este foarte complex din toate punctele de vedere. tu doar vrei sa mai pui niste muschi pe tine. sperand ca asa o sa arati si mai bine. eu spun sa te apuci de alt sport atletism spre exemplu pentru ca ai sa te dezvolti armonios iar cand vei fi mai mare si vei sti mai multe despre "sala" ai sa te poti apuca de ea

| Razvan_3545 explică:

BlackPrincessBitch, eu iti multumesc foarte mult pentru sfaturile tale chiar am sa tin cont, si tatal meu incearca sa ma convinga sa nu iau nici o proteina pentru ca a auzit ca nu sunt bune, acum depinde cum ai zis si tu, depinde de fiecare ce reeactie are la proteine, eu as insista mai mult pe proteine deoarece as vrea neaparat sa scap de piept, nu mai pot sa suport toata lumea sa-mi spuna, desi cele 3 4 luni de sala m-au ajutat destul de mult acum aproape nu mai am deloc, dar din ianuarie am sa incep un program mai amanuntit, Eu sunt destul de plinut avand in vedere ca am 75 kg la 15 ani si 1, 84 inaltime eu cred ca e in regula, adica nu ar fi bine nici sa am 1, 84 inaltime si 60 sau 50 kg, cel mai mult imi doresc sa fac pieptul si abdomenul.Eu iti multumesc mult pentru sfaturi inca o data!
Nu stiu daca am voie sa las aici id meu dar daca nu e voie imi cer scuze!
Id: razvanraul95

| Razvan_3545 explică:

Id meu: razvanraul95

| Razvan_3545 explică:

Eu am verisori si prieteni care s-au apucat de la 15 ani si acum arata foarte bine...acuma e tarziu sa ma apuc de alt sport am facut inainte inot 1 an karate 3 ani si fotbal vreo 4...

| Razvan_3545 explică:

As mai dori un sfat. Tatal meu spune ca trebuie sa mananc mult si sanatos acum, dar eu tot cred ca daca mananc mult o sa ma ingras, el zice ca nu ma mai ingras...am 1, 84 la 15 ani totusi e ceva... dar asta e nelamurirea mea o sa ma ingras sau o sa cresc in masa musculara?
Multumesc!

| Razvan_3545 explică:

Black mersi f mult:X
am lasat id meu pe paginawinking
Sarbatori fericite!