| Unbaiatnoupetpu a întrebat:

Salut,am 14 ani si as vrea sa ma apuc de sala.Am inaltime 1.86 si 95kg. As vrea sa ma apuc de sala pentru a mai slabi pana pe la 85kg, iar dupa ceva timp(15-16ani) sa ma apuc sa pun masa musculara. Ceva pareri/sfaturi?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parere: 10 kg le slabesti in 2 luni, pregateste-te pentru un program mai restrans fata de ce ai spus tu.14 ani si dupa 2 luni masa musculara
sfat:incepe cu greutati mici repetari multe, asta ai tu nevoie, nu te grabii sa-ti testezi limitele maxime

9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu vreau sa fiu de acord cu jasmina in general dar ea a dat singurul sfat bun, la 14 ani sala nu este recomandata, pentru ca esti in formare, articulatiile nu iti sunt formate complet, daca incepi de la varsta mica cu greutati chiar si foarte mici in timp o sa ai mari probleme.
Deci consulta un medic nutritionist, fa analize, tine-te de regimul impus de medic, fa alergare etc nu sala!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cred ca pe langa sala ar fi bun si un regim! Ar trebui sa vorbesti cu un nutriotionist! Uite si cate Kg. ar trebui sa ai: https://bit.ly/3JFBsXk

| Violleta2022 a răspuns:

Te sfatuiesc sa vezi un endocrinologist pentru investigatii medicale si tot acela iti va prescrie si o dieta specifica varstei tale.
Sala nue ste recomandata copiilor.
La 14 ani te poti apuca de baschet, care te va slabi frumos si iti va face ce un corp armonios.

| oglindasultanului a răspuns:

Incredibil personajul.

| Silviullet a răspuns:

Salut. Nu te lua dupa persoana de mai sus. Nu ai nevoie sa te apuci de sala, ai nevoie de o viata mai activa la 14 ani... Lasa corpul sa se dezvolte pana pe la 17 18...
Nici sa fii restrans la mancare nu e bine, iti va face mai rau.
Eu am avut 105kg si am ajuns in 3 luni la 80-85 aproximativ cu dieta Rina. Mananci destul de mult, ideea de baza e sa nu amesteci mancarurile intre ele.
Daca iti pare interesant trimite-mi un mesaj in privat, te ajut cu mare drag.

| Unbaiatnoupetpu explică (pentru Silviullet):

Apreciez amabilitatea si respectul cu care mi-ai raspuns. Prin cuvantul "sala" ma refer la exercitii gen : abdomene, flotari, sarituri si alte exercitii de genu care se pot executa la sala, nu cu gantere, etc.

| Silviullet a răspuns (pentru Unbaiatnoupetpu):

Ai grija ce exercitii faci, nici un caz sarituri, poate nici flotarile.
Gândește-te ca corpul incet incet poate si ceda.
Sariturile la un surplus prea mare de kg duce doar la probleme cu spatele, in general recomand bicicleta.

| Unbaiatnoupetpu explică (pentru Silviullet):

Pai ai putea sa imi dai un exemplu de exercitii de slabit pentru marimile mele gigantice? laughing