| stefaniads a întrebat:

Buna, ma numesc Stefania am 21 de ani si am o relatie de 1 an de zile, problema ar fi ca eu inca sunt virgina nu am facut sex(normal sau alt tip) dar am incercat sexul oral(curiozitate) iar partenerul meu acum 6 luni de zile dupa ce am facut asta in urma unui control a aflat ca are HPV de tip 6. A fost a facut tratament plus interventii pentru condiloame etc si este bine, acum intrebarea ar fi daca am luat acel virus prin contactul oral si ce as putea sa fac pentru ca papanicolau nu pot ca nu s-ar vedea nimic, sugestii vreau ajutor, dau funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, HPV-ul se ia prin contact sexual bucal si vaginal.
Mergi la ginecolog sau medicul de familie si spune-le sa-ti dea toate testele concludente de detectare HPV, mai ales ca partnerul tau il are.
La papanicolau nu cred ca iese, ca tie iti poate afecta corzile vocale, pentru ca ai avut doar sex o.ral.
HPV-ul netratat, duce la cancerul bucal.
Vezi tu cat de important este sa faci sex NUMAI PROTEJAT?
Poate ai invatat ceva si pe viitor, folosesti intotdeauna prezervativul, ca bolile sexuale se transmit prin sex neprotejat, chiar daca nu se vede nimic pe un penis sau pasarica.
La contaminarea cu HIV (SIDA) de exemplu, primele semne de boala apar dupa 6 luni de la contaminare. Poate nu ar strica sa-ti faci si un test de sange, specifici pentru HIV!

| cristi202 a răspuns (pentru Violleta2022):

Papanicolau la virgina?!?
HPV-ul netratat, duce la cancerul bucal. Da, dar sansele sunt mici. Si e cale lunga de la infectare pana la cancer. E ca si cand ai zice ca iei trenul dela Bucuresti la Timisoara fara sa te mai poti opri pe drum. Oricind pe traseul infectare-cancer te poti opri pentru tratament, pentru ca cancerul nu apare chiar asa usor.
Si primele semne la HIV apar in unele cazuri (putine) la 6 luni de la infectare, insa perioada de incubatie, caci despre asta e vorba, e in medie de 8 ani. De aceea HIV e o boala asa de urita. O iei, o dai mai departe, si abia dupa 8 ani apar primele semne ale bolii. Au fost cazuri cand au aparut si dupa 15 ani. Inspaimintator, nu?

| Violleta2022 a răspuns (pentru cristi202):

Se poate detecta HPV si HIV prin testele de sange!
Nu am mentionat papanicolau nicaieri!
Iar primele semne ale HIV-ului apar dupa 6 luni, cand poate fii si detectata, prin analize de sange.

| cristi202 a răspuns (pentru Violleta2022):

Da, se poate detecta HIV dupa sase luni prin analize, dar citi isi fac analizele, si cit de des? Tu cand ai facut ultimul test HIV? Eu l-am facut acum 11 ani, cand m-am casatorit. Doar donatorilor de sange li se face regulat, regulat in masura in care regulat doneaza.
Chiar nu ai mentionat papanicolau happy? De la tine citire, copy-paste: "La papanicolau nu cred ca iese, ca tie iti poate afecta corzile vocale, pentru ca ai avut doar sex o.ral." Uita-te doar un pic mai sus, e acolo scris.

| Violleta2022 a răspuns (pentru cristi202):

Am facut testul HIV si hepatita C acum vreo 4-5 ani, cand am citit cate mii de oameni au fost infectati de dentistii care nu sterilizau corect instrumentarul medical si care au infectat masiv.
In orice caz, nu am nevoie sa repet aceste analize, ca nu pe aici nu risca nimeni sa te infecteze cu instrumentar nesterilizat si nici sex cu altii nu am de gand sa fac.

| cristi202 a răspuns (pentru Violleta2022):

Pai vezi? 5 ani e mult. Nu e chiar 6 luni. Tu poti fi oarecum sigura (desi niciodata nu poti baga mina in foc daca ai un partener, pentru ca trebuie sa iei in considerare si viata lui, cate cazuri nu au fost care erau ok, dar partenerul o singura data i-a inselat, si fara sa stie lua boala si o dadea si acelei persoane?), dar nu la fel si barbatii care umbla din floare in floare, sau altii care, bolmavi fiind au nevoie de injectii sau transfuzii. In 5 ani, se pot intampla multe care sa iti dea boala, tu sa o ai, si sa nu stii.

| Violleta2022 a răspuns (pentru cristi202):

Nu am cum sa fiu singura, ca-s maritata de o caruta de ani happy si apoi, pot baga mana in foc pentru sotul, ca suntem tot timpul impreuna si acasa si la munca.
Oricum aici nu-i nici pe departe ca-n tara.

| cristi202 a răspuns (pentru Violleta2022):

Oooo! Cazul ideal, sa fii si la munca, si acasa cu sotul! Cred ca e cit se poate de frumos.

| SkyPilot a răspuns:

HPV se poate lua si prin sarut si prin contact oral.
Discuta cu ginecologul tau despre cum s-ar putea face testul.
Poate ca ai noroc si nu vor apare condiloame. Daca ai imunitate ridicata, virusul dispare din organismul tau dupa 1-2 ani fara sa lase urme. Iti pun linkuri la ceva de citit:
http://www.reginamaria.ro/articole-medicale/hpv-papilomavirusul-uman
http://www.sfatulmedicului.ro/hpv#Testul_pentru_HPV

| stefaniads explică (pentru SkyPilot):

Am citi de toate variantele și ce ar trebui sa inteleg prin asta ca, când sunt cu partenerul care s-a tratat și sa spunem ca eu as avea nu ar trebui sa ma mai sărut cu el sa nu îl infectez iar?

| SkyPilot a răspuns (pentru stefaniads):

Asa ar trebui, dar e clar ca e o solutie nerealista.
Parerea mea este sa mergeti ca un cuplu la medicul la care s-a tratat el si sa va dea el o rezolvare. Exista un vaccin impotriva HPV, sau puteti urma amandoi un tratament de cresterea imunitatii.

| Donsavas a răspuns:

Consulta medicul de familie! El te va îndruma.