| deutza12 a întrebat:

Ma poate ajuta cineva? Am suflu sistolic si fac basket. La ultimul antrenament m-am obosit foarte tare, tremuram toata, capul imi era foarte incalzit si simteam intepaturi la inima. Medicul mi-a spus ca puteam sa fac un preinfart. Ce credeti? Pot sa continui sau trebuie sa intrerup antrenamentele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| vladutz333 a răspuns:

Eu as zice sa faci o pauza de la basket sa te mai odihnesti si tu nu e nimic mai de pret decat sanatatea bafta!

1 răspuns:
| Zenithf a răspuns:

Trebuie, intai de toate, sa faci ceea ce este bine pentru sanatatea ta (care este cel mai de pret bun din viata ta).
Asta nu inseamna ca trebuie sau nu trebuie sa lasi antrenamentele. Medicul poate sa te sfatuiasca mai bine in aceasta privinta. Cum el poate sa te sfatuiasca si in privinta altor lucruri pe care trebuie sa le faci: trebuie sa tii o anumita dieta? eventual sa manci alimente care intaresc si hranesc inima si vasele de sange; trebuie sa iei ceva medicamente? aspirina "subtiaza" sangele, nu stiu daca nu este recomandata in cazul tau; trebuie sa faci anumite exercitii fizice in mod regulat? samd.