| NotAllowed a întrebat:

Mama mea are o tumora la sân...Sunt foarte speriat si nu stiu ce se va intampla...Din câte am inteles, mama pe 3 septembrie(cand e si ziua ei) va face prima ședinta de citostatice...Reacțiile adverse,din câte am citit eu, sunt pierderea parului (care ma afectează cel mai mult) si colorarea unghiilor,stări de voma si greață,nervozitate... Voiam sa va intreb,de fapt,cam dupa cat timp și-ar putea pierde mama parul? Credeti ca ar putea sa vina la festivitatea de deschidere la mine la scoala? Nu ii va cădea parul pana atunci? Va rog ajutați-ma! Nu stiu ce sa mai fac! MI-E FOARTE FRICA CA MAMEI NU II V AMAI CRESTE PARUL! Daca imi puteți raspunde la întrebări, va voi fi foarte recunoscător!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

In momentul in care va termina cu citostaticele, parul ii va creste din nou. Imi imaginez ca a-ti vedea mama fara par este o chestie destul de infricosatoare si poate parintii tai nu ti-au spus pentru a nu te speria, insa cancerul, mai ales daca a inceput cu citostaticele este o boala care ii poate lua viata.

Poate va suna dur, insa nu ar trebui sa iti fie frica de faptul ca nu ii va mai creste parul, ci ar trebui sa iti fie frica de faptul ca exista sanse reale sa isi piarda viata din cauza acestei boli. Cancerul de san este boala care face cele mai multe morti in randul femeilor, deci situatia este foarte grava. Nu am vrut sa te sperii, insa mi se pare ca nu esti complet constient/a de gravitatea situatiei.

7 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Roaga-te pentru sanatatea ei si pentru a te bucura multi ani de prezenta ei!
Sunt peruci in ziua de azi...
Nu cred ca asta ar fi necazul cel ai mare.
Durerea mare ar fi sa o pirzi...
Asa ca, nu te mai gandi la tine si a ta festivitate si fi alaturi de ea!
Multa sanatate mamei tale!

| whatevernvm a răspuns:

Asta e ultima ta problema in situatia asta

| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca, parul mamei ar trebui sa fie ultima ta grija, la cat de grava este situatia ei!
Poate sa-si puna o palariuta pe cap si o sa fie bine.
Parul nu cade odata tot si nu cade de la toate citostaticile, deci, ia-o usor, ca nu-i atata de rau cu parul!

suntserios
| suntserios a răspuns:

E bine ca esti optimist si parul e mare ta problema cand ea sufera de cancer

| Clorox a răspuns:

In loc sa-ti pese cum se simte, tie iti pasa cum arata? Rusine sa-ti fie, bucura-te ca traieste, lasa dracu aspectul!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mama ta are tumoare la gat si tu te gandesti la tine si la festivitatea p#=i Bravo big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce prost esti. Pe tine te intereseaza aspectul, nu sanatatea. Geez.