| dominik02021 a întrebat:

Salut! Am scăpat de constipație dar culoarea si consistența s-au schimbat...Merg la toaletă și elimin scaun moale, puțin lipicios și de culoare maroniu-inchis. Mănânc maxim de 2 ori pe zi și foarte puțin (nu prea am pofta de mancare). Știe cineva dacă mai am și alte probleme? Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Chiar nu ne intereseaza pe noi amanuntelele fecalelor tale!
Mergi al medic daca te ingrijoreaza asta!

| dullcat a răspuns:

Buna.Ce mananci mai exact si de ce doar de doua ori pe zi? Pentru lipsa poftei de mancare ar trebui sa consulti un medic, poate ascunde alte afectiuni de sanatate in spate.Incearca sa incluzi si o portie de orez sau paste in meniul zilnic.

| dominik02021 explică (pentru dullcat):

Alalteri am mâncat o felie de pizza și un sandwich, ieri am mancat o plăcintă si un castron de ciorba. În aceste 2 zile, am băut și o sticlă de suc de mere, la 2L.

| dullcat a răspuns (pentru dominik02021):

Ce zici tu acolo e doar jumate de mancare pentru o zi, daca vorbim de un adult.

https://www.doc.ro/......l-de-viata

Si preferabil ar fi sa bei mai multa apa simpla pe zi, nu suc, sa incluzi si cereale, seminte etc.

| relian a răspuns:

Ai scapat adica? Daca erai constipat, probabil ai facut, luat ceva.Is medicamente care te poate constipa, citeste pe medicamente atunci cand folosesti ce efecte secundare poate avea sa stii sa eviti sa iei, ori sa folosesti sic eva care sa te ajute.

Ori poate ai mincat ceva, care o fi avut substante ce o avut efectul asta de a constipa, is mancaruri sau mai stiu euc e bauturi, in general alcoolul te constipa, mai ales de esti sensibil.

In oricare caz, ceva ai luat, mincat, care sa te constipe.Acu efectul a trecut si ai revenit la normal.
Daca mai ai si alte probleme? Asta tu trebuie sa faci verificari, anual te duci si faci ceva analize, macar de astea generale si asa stii daca mai ai si alte probleme sau stii din timp daca apare ceva si sa remediezi cumva de se poate.

Daca intrebi de mai ai alte probleme la sistemul digestiv, nu cred sa mai ai, odata ce spui ca acum e totul normal.
Daca ai mai fi avut si altceva, fi sigur ca nu se rezolva de la sine, cum ar fi polipi, sau mai stiu si eu Colita, ori cine stie poate ca ai avut si o trecut, cei important e ca o trecut si sistemul digestiv este in regula acum.
Daca nu te doare nimic, ma refer stomacu, intestine, daca nu esti balonat etc, nu mai esti constipat, e in regula, nu ai de ce sa iti mai faci griji.
Sistemul digestiv este intr-un fel indepedent, in sensul ca nu prea este controlat de creier sa spui ceva nervi care vin de pe acolo sa aiba mai stiu si eu ce.

Nu conteaza de cate ori maninci pe zi, poti minca si odata, nu trebuie sa ai probleme genul asta daca e totul in regula.

| DrMihailoviciS a răspuns:

Buna dimineața! De obicei, astfel de tip de scaun se întâlnește la persoanele obeze, care consuma grăsimi in mod excesiv. Dar, la dvs dat fiind faptul ca mâncați doar 2 mese și ca nu prea aveți poftică, ar putea fi ceva pe plan intestinal, sau o intoleranta alimentara. Deci diagnosticele variază enorm, de la o intoleranta, până la infecții intestinale...
Oricum, indiferent ce ar fi, orice posibilitate am analiză, există tratament pentru ceea ce aveți dvs.
Vă rog anticipat, mergeți la un gastroenterolog pentru a va reveni. Nu este posibil ca un doctor să stabilească un diagnostic concret pe online. Până atunci, nu consumați lipide, mâncați fructe, legume, cereale, orice bogat in fibre, beti apă! Lăsați tigara in cazul famatului, nu consumați alcool...
Sper ca v-am ajutat! Doamne ajuta!
DrMihailoviciS