| lovegirl15 a întrebat:

membri TPU!

Am si eu o intrebare.

Duminica mi-a aparut o stomatita. Este a2a care imi apare pe parcurs a o luna si jumatate.

Din ce cauza apar acestea? Si de ce atat de frecvent? Ar trebui sa ma ingrijorez?

Ce remedii imi sugerati? Mentionez ca folosesc apa de gura, deci nu vreau sa aud de chestii gen apa de gura sau de apa cu sare/bicarbonat.

Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Stomatita este o alergie a cavitatii bucale, apare adesea ca o roșeată, nu se stie cauza, dar specialistii( dentistii) spun ca in cazul stomatitei sa nu se i a antibiotic, decit niste analgezice pentru calmarea durerilor, evitarea consumului de alimente reci/fierbinti, picant, deoarece iriti zona. Clăteste te des cu apă de gură ceai de salvie.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Stomatita este o infectie a cavitatii bucale.

| SkyPilot a răspuns:

Sunt mai multe cauze posibile. Un virus (herpes simplex), o afta, o alergie, o micoza, probleme de imunitate.
Nu prea ai cum sa scapi de ea. Igiena orala corespunzatoare si consumul de lichide vor face sa treaca mai repede. Evita alimentele foarte calde sau foarte reci, sarate, acide, picante.
O posibila cauza frecventa ar fi produsele lactate. Gandeste-te daca poti asocia stomatita cu consumul unui anumit produs lactat.

| SkyPilot a răspuns (pentru SkyPilot):

Daca e vorba de probleme cu produsele lactate, apa de gura citrolin ar putea să te ajute, iar pe termen lung corsodyl sau alta apă de gură cu clorhexidină.
http://www.csid.ro/medicamente/citrolin-apa-de-gura-11707813/