| chhiritele a întrebat:

merg la ginecolog ( barbat ) cu mama pentru ca nu mi s-a oprit menstruatia. si nu vreau sa afle ca nu mai sunt virgina. am 17 ani. se poate face ecografie? si sa nu imi zica sa ma dezbrac. plssss help sunt fff suparata pentru ca nu as vrea sa afle mama.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa discuti cu mama ta. Iti trebuie consultatie ginecologica initial, ecografia este mult inferioara ca informatii despre vagin si colul uterin. In plus, faptul ca esti activa sexual la o varsta atat de mica, cand organismul tau nu este pregatit este probabil cauza menstruatiei prelungite. Asa ca nu poti ascunde doctorului tocmai cea mai grava problema pe care o ai si cauza foarte probabila a suferintelor tale.

| mona a răspuns:

Poate nici nu te consulta si iti da ceva care sa iti opreasca menstruatia sau chiar daca te consulta trebuie sa te dezbraci ca nu ai ce face dar il poti ruga pe doctor nu nu-i zica mamai tale ca nu mai esti virgina

| chhiritele explică (pentru mona):

Da si mami o sa intre cu mine poate in cabinet cum sunt minora, si cum o sa ii spun doctorului?

| mona a răspuns (pentru chhiritele):

O sa intre in cabinet dar nu si acolo unde te consulta, gasesti tu un moment in care sa il rogi sa nu -i spuie mamei ca nu esti virgina, poate nici nu e nevoie de consultatie

| JansonLupu a răspuns (pentru mona):

Wow eu nici nu stiam ca la GENICOLOG se dezbraca femeile laughing atunci ma voi duce si eu la scoala de genicologie big grin

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Dacă mergi cu mama, atunci dânsa POATE intra cu tine la consultaţie şi poate întreba medicul dacă eşti virgină, iar medicul este obligat să-i spună.

Controlul fizic este NECESAR ( deci şi dezbrăcarea ), iar recomandabilă este o ecografie vaginală...

Toate cele bune.

| chhiritele explică (pentru bursuc001):

Mama a vorbit cu medicul si a zis ca o sa imi faca o ecografie. eu am mai avut probleme de acest gen in trecut, sunt predispusa la anemie

| bursuc001 a răspuns (pentru chhiritele):

Aşa cum ţi-am răspuns şi la una din întrebările anterioare, se pot face 2 tipuri de ecografii : ecografie transvaginală ( RECOMANDABIL ), sau ecografie ovariană ( de pelvis/pelviană ).

Eşti predispusă la anemie din cauză că ai menstruaţii foarte abundente şi care durează multe zile.

De aceea, spuneam ( într-un răspuns anterior ) că TREBUIE identificată cauza acestor menoragii.

O zi frumoasă.

| Oana92 a răspuns:

Daca ai probleme cu menstuatia este obligatoriu sa ii spui medicului ca nu mai esti virgina.Iar mama ta ar trebui sa dea dovada de bun simt si respect si sa nu intre cu tine in cabinet...

| RedheadOnTheRun a răspuns:

Chiar daca te consulta, nu cred ca domnul doctor o sa aduca in discutie problema virginitatii tale. Mama ta nu va sta acolo daca va fi nevoie de o consultatie (cel putin eu asa stiu) asa ca daca tu crezi ca mama ta il va intreba, vorbeste cu el si roaga-l sa nu ii spuna adevarul mamei tale.

| Douapuncteics12 a răspuns:

Nu, este imposibil sa nu te puna sa te dezbarci la ginecolog...sau foarte rar cand te pune sa fi ecografiata. eu zic sa ii spui mamei tale, la o adica adreseazate asa:
mami, stii, am avut mult timp in care am stat cu baietii stii si nu mai sunt virgina. am aproape 18 ani si cred ca pot decide singura pentru mine, in plus am facut sex cu prezervativ si am luat anticonceptionale. asa o poti linisti ca totul e ok si nu trebuie sa mai ascunzi lucruri de genul ascesta de parintii tai