| Joana96 a întrebat:

Mi-a aparut un cos sub piele, in ureche straight face si e fix pe canalul auditivstraight face mi-a acoperit canalul straight face si e foarte dureros si cum e sub piele nu are "cap" deci nu il pot stoarce straight face stiti vreun remediu? Multumesc :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| tuGatita a răspuns:

Nu ai nevoie de doctor pentru atata lucru. imi ieseau si mie cosuri din alea. un remediu ar fi...e dureros, dar va trebui sa il lasi in pace. el se usuca si cade singur. nu il deranja chiar daca e incomod. dureaza cam o saptamana, poate mai putin pana trece de tot. sa nu il rupi ca poate se duce infectia in urecehe. lasa-l in pace.

3 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Specialitate medicală O.R.L., (oto -rino-laringologie ) sau medic de nas -gât -(și)- urechi, la el te duci!
Asta este meseria lui / specializarea în domeniu medical și el /ea va lua decizii medicale mult mai corecte decât tine!

| Rares_3460 a răspuns:

Cel mai bine ar fi ca intr-o dimineata sa faci un drum pana la un ORL-ist sau la medicul taude familie, care iti e mai aproape. Nu pentru ca este o chestie grava, dar simplul fapt ca tu acolo nu ai vizibilitate si pentru tine este greu de accesat este de ajuns zic eu. Plus ca la medic dupa ce ti-l scoate iti da si cu o substanta acolo cu ceva care sa il usuce si sa te scape pe viitor de alte neplaceri asemanatoare. Din proprie experienta iti spun ca spirtul poate ca atunci sterilizeaza si este bun dar dupa, caosul o sa iti creasca acolo din nou si poate si mai mare. In 2 minute pe la un doctor si esti rezolvat

| Gabriela_Mihaela_1990 a răspuns:

Te sfatuiesc sa cauti pe internet sau la farmacie 100% ulei pur de arbore de ceai (Tea tree) de la Thursday Plantation.

Folosesti un betisor de ureche cu 2-3 picaturi de ulei de arbore ceai si pui pe cosul. In cateva zile o sa vezi efectele, cosul o sa iti dispara. Poti sa mai pui cateva picaturi de ulei pur de arbore de ceai in sampon.
Iti mai recomand sa iti schimbi sapunul normal cu un sapun organic pe baza de 100% ulei pur arbore de ceai(Tea Tree).