| VisezCuOchiiDeschisi a întrebat:

Mi-a cazut o plomba astazi. E un dezastru sarmanul meu dintisor. Cand a fost pusa plomba, s-a folosit arseniu pentru a indeparta nervul(substanta nociva). Ceea ce vreau sa va intreb este daca stie careva dintre voi care sunt sansele ca aceasta substanta sa fi ramas acolo? Multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| AndreiGabi a răspuns:

ElenaDevonne sunt si eu curios, cum ai calculat? Fix 49% sanse? laughing
Domnisoara visatoare, daca este pusa recent mergi si musca din dentistul/dentista care ti-a pus-owinking poate ai noroc sa nu mai pierzi atat de mult timp ca prima oara si nici alti banihee hee. Cat despre arseniu, probabil l-ai inghitit cu tot cu plomba, dar estimez aplicand teoria a 3 a lui Qwerty ca sunt sanse de 99, 48% ca arseniul sa fi murit intr-un accident cu plomba, care a intrat pe contrasens si...
Viziteaza medicul din nou, numai bine! happy

| VisezCuOchiiDeschisi explică (pentru AndreiGabi):

Inca sunt aici. s-ar putea sa ai dreptate sau nu. Imi e frica, domnule Andrei

| AndreiGabi a răspuns (pentru VisezCuOchiiDeschisi):

Domn... Era sa cad pe spate X_x...
Este o PLOMBA, daca nu te doare crede-ma ca nu te omoara laughing
Evita sa mananci in zona aceea si viziteaza medicul cand poti. Arsenicul acela, din cate stiu eu se pune cu un pansament inainte de plombara efectiva si este indepartat. Daca ti-a fost pusa plomba, adica acel material, nu mai ai nici o treaba cu arsenicul. Sin din moment ce ti-a sarit, doctorul in cauza ar trebui sa isi repare greseala. Eu am o plomba de un an si putin, timp in care nu am avut nici o problema cu ea.
Ca o concluzie : viseaza ceva frumos sa-ti treaca frica de plombehee hee.

| OoBunnyoO a răspuns:

In momentul in care plomba este pusa, nu mai ai arsenic acolo. Arsenicul se pune cu un pansament care este lasat acolo cateva zile pana isi face treaba si omoara nervul. Dupa, se scoate si se pune plomba. Daca ar fi lasat pansamentul acolo nu ar fi putut sa puna plomba si daca sa zicem ca in mod miraculos l-a lasat acolo si a reusit sa puna plomba peste, pana acum pansamentul ar fi putrezit si ti-ar fi cauzat dureri infernale de masea.
Dentistul tau are o diploma, diploma care oricat de des s-ar da pe pile la noi in tara, am mari dubii ca un om care a trecut printr-o facultate stomatologica si a primit o diploma nu este in stare sa puna o plomba. Trebuie sa fi fost beat, incompetent ori semi-retardat incat sa nu fie capabil sa iti faca o plomba. Plus de asta nu esti singurul sau pacient, deci are o facultate in spate si experienta. Deci, draga mea, ai totusi putina incredere in doctorul tau, doar isi castiga existenta din plombarea dintilor. Probabil plomba ti s-a spart din cauza materialului folosit care probabil nu a fost de cea mai buna calitate, dar asta nu are legatura cu competenta doctorului.
Iar in al treilea rand chiar crezi ca o substanta extrem de nociva ar fi folosita in gura oamenilor, unde exista sanse extrem de mari sa fie inghitita (mai ales ca pansamentul este destul de fragil)? Substanta utilizata pentru omorarea nervului nu este tocmai sanatoasa, insa cantitatea folosita este infima, mult prea scazuta pentru a-ti afecta sanatatea. In cel mai rau caz iti poate provoca o durere de stomac, in cazul in care este ingerata cu tot cu pansament.
Deci sansele ca substanta sa fi ramas acolo sunt destul de mici, iar in cazul in care a ramas acolo, daca o vei inghiti nu vei pati nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca doctorul e bun ti-a scos toata substanta nociva. Daca nu e, sunt sanse de 49% sa fi ramas. Dar ma indoiesc. Oricum. Sper ca te-am ajutat.winking

| VisezCuOchiiDeschisi explică (pentru anonim_4396):

Stai deci eu sunt nelamurita. Deci dupa ce mi-a omorat nervul, nu mai avea rost sa lase arsenicul ala acolo, nu? Doamne ajuta sa fi avut logica si sa fi scos tot inainte de plombare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

AndreiGabi am spus ca ma indoiesc. Si nu mai fi atat de curios ca nu e bine happy

| BogdantheDreamer a răspuns:

Nu cred. Mergi la stomatologul cu pricina pentru restaurarea "dintisorului" sarman.