| Gabitzu246 a întrebat:

Buna!
MI-am facut o serie de analize de sange (nu ca as suferii de o boala anume), si doctorul cand s-a uitat peste analize a ramas c-am mirat, deoarece am grupa de sange AB, spunandu-mi ca este o grupa de sange cam ciudata si ca sunt predispus la anemii, cancer etc. si a mai adaugat ca mai putin de 4 % din populatia globului au aceasta gruoa de sange.
As vrea sa va intreb daca este adevarat ceea ce a spus referitor ca sunt predispus la mai multe boli.
Va multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Sunt studii care spun ca suntem predispusi la anumite boli in functie de grupa de sange pe care o avem. Nu inseamna ca vei si face bolile acelea. Pe de alta parte exista si recomandari alimentare pentru fiecare grupa de sange pentru ca starea de sanatate a persoanei respective sa fie una optima. http://www.i-medic.ro/......grupa-ab-1

Apache
| Apache a răspuns:

Nu e adevarat...se spune asa doar pentru ca e o grupa de sange rara.

Totusi nu e prea bine sa o ai...din cate stiu poti primi plasma numai de la aceeasi grupa.

Si cum e rara... daca o sa iti trebuiasca vreodata sange o sa iti gaseasca destul de greu.

| mihai69 a răspuns (pentru Apache):

Dimpotrivă - grupa AB e primitor universal.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Grup%C4%83_sanguin%C4%83#Compatibilitate

| Apache a răspuns (pentru mihai69):

Le-am incurcat atunci ...greseala mea.

| AdelinaC a răspuns (pentru mihai69):

Ai dreptate, AB este primitor universal dar in anumite limite. Daca transfuzia necesita mai mult de 500 de ml de sange, atunci este recomandat sa se faca izogrup(aceeasi grupa si acelasi Rh) pentru ca poate aparea socul postransfuzional care se manifesta printre altele si cu o hemoliza intensa.

Gabitzu, e adevarat ca grupa AB este rara dar nu sunt de accord ca predispune la anemii si cancere.Am intalnit multe buletine de analize din care reiesea ca persoana sufera de anemie si sa aiba o cu totul alta grupa de sange.Din moment ce persoana care ti-a vazut analizele e student la medicina ar trebui sa stie ca predispozitia la anumite boli tine de factori genetici, imunitate, stil de viata(ca sa iti dau un exemplu in depresie scad celulele NK si asa creste riscul de a face cancer). Asistentul de grupa(probabil pe el l-ai vazut)e tot medic.In facultate sunt mai multe grade ale cadrelor didactice, cum sunt si in scoala:educator, invatator, profesor de gimnaziu, profesor de liceu.Asistentul universitar(care e complet diferit de asistentul medical ce face injectii) este un medic ce are grad didactic mai mic decat profesorul.Gradele se castiga cu inaintarea in varsta si consecutive urmarii unor studii suplimentare, examene, lucrari publicate

| mihai69 a răspuns:

Sigur ăla era medic?!?

| Gabitzu246 explică (pentru mihai69):

Oh scuze... la ce ma gandeam, era student la medicina si era un asistent de-al lui ca sa spun asabig grin, ca doctorul nu era acolo.

| mihai69 a răspuns (pentru Gabitzu246):

Eram sigur. tongue

| Sebbii a răspuns:

Pai nu stiu ce sa zic eu ti-as recomanda sa mai faci niste analize si sa ceri parerile la mai multi doctori.