| robo888 a întrebat:

Mi-am inceput viata sexuala!
As dori sa stiu si eu un lucru!
- De ce este folositor prezervativul?
- Pot deveni mama daca nu folosesc prezervativull?
- Pot sa fiu virgina daca folosesc Prezervativu;?

Astept raspuns!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Prezervativul este folositor pentru prevenirea unor boli venerice si a unei sarcini nedorite si daca nu folosesti prezervativul se poate sa devi mama dar nu mai ramai virgina din moment ce faci sex

| robo888 explică (pentru mona):

Eu nu inteleg! nu imi doresc un copil eu ahaaa cand vr copil vr la 24 de ani...
dar nu acum la varsta mea frageda....ai id de mess ca sa discutam acolo?

| Estera123 a răspuns:

In primul rand, virgina nu mai esti din momentul in care ai avut primul contact sexual. In al doilea rand, prezervativul este una dintre cele mai bune metode de contraceptie (adica te ajuta sa nu faci copii, apropo de intrebarea nr. 2) si singura metoda prin care poti avea parte de sex, dar nu si de vreo boala cu transmitere sexuala (BTS mai pe scurt).

| robo888 explică (pentru Estera123):

Ce o fi insemnand BTS :S

| Estera123 a răspuns (pentru robo888):

Pff...cred ca faci misto de noi laughing. Tocmai de aia am scris in paranteza BTS ca fiind prescurtarea de la 'boala cu transmitere sexuala'

| Estera123 a răspuns:

De curiozitate, cati ani ai?

| robo888 explică (pentru Estera123):

19 si nu am auzit de chestia asta...

| AndreeaPucca a răspuns:

-Pentru a te feri de ITSuri(infecţii cu transmitere sexuală--- se iau prin sex neprotejat)
-da, poţi deveni mămică dacă partenerul tău ejaculează în tine sau dacă se întâmplă ca el să elimine "picătura plăcerii" care este secretată de către glandele lui Cowper.ea se elimină prin penis imediat după erecţie, această "picătură"poate conţine spermatozoizi de la o ejaculare anterioară.
-odată ce ţi-ai început viaţa sexuală nu te mai poţi numi "virgină"

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Din moment ce ţi-ai început viaţa sexuală şi ai făcut sex atunci NU mai eşti virgină ( chiar dacă veţi folosi prezervativ de acum înainte )!

Cea mai SIGURĂ metodă contraceptivă este folosirea prezervativului, deoarece are DUBLU rol : previne o eventuală sarcină, DAR previne şi infectarea cu diverse boli cu transmitere sexuală ( BTS ) – la o utilizare CORECTĂ!

De aceea, recomand NEAPĂRAT folosirea PREZERVATIVULUI ( alunecarea va fi mai uşoară, eviţi riscul de sarcină şi diverse boli cu transmitere sexuală ) – mai ales în cazul unei noi relaţii, sau o relaţie „pasageră" ( ori una sub semnul întrebării )!

Dar e foarte important să fiţi ATENŢI la modul de "manevrare" a prezervativului ( deschiderea lui şi "montarea", apoi e importantă mărimea, şi nu în ultimul rând "demontarea" acestuia ) - de asemenea, recomand VERIFICAREA prezervativului după FIECARE "partidă" ( să nu se fi rupt/tăiat; se poate verifica atât vizual, cât şi prin „umflare" uşoară, ca la un balon ori prin umplere cu apă ) - pentru mai multă siguranţă!

Dacă folosiţi prezervativ de fiecare dată şi la fiecare "număr/partidă" ( ATENŢIE la modul de manevrare/desfacere şi "montare/demontare" ) NU există risc de sarcină ( siguranţă de 99-100 % ), DAR ( repet ) preferabil să-l verifici după partidă!

Dacă NU folosiţi prezervativul atunci POŢI deveni mamă!

Prezervativul îl foloseşte băiatul, şi-l pune pe penis pentru ca să nu ajungă spermatozoizi în vaginul tău!

Toate cele bune.

| DNSK a răspuns:

Dai un search in goagle pentru mai mult informatii! acolo exista toate raspunsurile pe care le cauti tu! si trebuia facut asta inainte sa-ti incepi viata sexuala! esti in 2013 imediat nu in evul mediu sa fie asta un tabu si sa nasti pe banda rulanta! documenteaza-te k numa prostii vei face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu îți începi viața sexuală și apoi te informezi despre ce include asta? Trebuia să faci pasul ăsta, după ce te-ai informat despre tot. Întrebările tale sunt foarte puerile, ca să nu folosesc alt cuvânt. Prezervativul te ferește de boli sexuale și de o sarcină nedorită. Da, poți deveni mamă dacă nu îl folosești. Iar virgină nu mai ești din punctul în care ți-ai început viața sexuală, cu sau fără prezervativ. Informează-te așa cum trebuie, există atâtea surse în ziua de azi. Baftă!

| yanira4u a răspuns:

Deci fie asta e ceva pus aiurea fie vorbesti serios. sper ca nu vorbesti serios.pentru ca daca e asa esti prea... speciala pentru lumea asta.in primul rand despre prezervativ trebuia sa te informezi inaintea contactului sexual.prezervativul scade sansa unei sarcini si impiedica transmiterea bolilor sexuale. unde ai trait pana acum? in copac?

| Sebasteano a răspuns:

Bună
In primul rănd ăi nevoie de prezervătiv pentru ă nu rămăne insărcină si dăcă tiăi inceput viătă sexuălă cu prezervătiv său fătă tot tiăi pierdut virginităteă

| franaru a răspuns:

Poti sa fii orice vrei tu sa fii, cu sau fara prezervativ

| Nicolitza a răspuns:

Salut, daca folosesti prezervativul, ai cele mai putine sanse de a lua vreo boala sexual-transmisibila, alt avanaj este ca poti fi sigura 95% ca nu devii mamica.
dezavantajele sunt ca poate sa creieze discomfort, de exemplu pune-ti un ziar pe fata si saruta pe cineva, ce o sa simti? dar chestia cu virginitatea este absurda, odata ce ai avut "oaspeti" in "casa", fie ei "imbracati" sau "goi", nu mai esti fecioara, cred ca te-am ajutat cit de putin happy

| AndreeaPucca a răspuns (pentru Nicolitza):

Procentajul ca prezervativul să dea rezultate bune este de 98%